Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

161Zift asfalt yapımında kullanılan bir kimyasal bir maddedir. Zift elbiselerde veya arabalarda bulaştığı yerde çok zor çıkan veya uğraştıran bir lekeye neden olan ağır kokulu, akışkan bir maddedir. Özellikle sıcak yaz aylarında asfaltın erimesi sonucu ayakkabılar, elbiseler, pantolonlar ve arabaları da leke içinde bırakıp kotu bir görüntüye sebep olur.

Kıyafetlerde oluşan zift lekesi nasıl çıkar?

Vazelin ile zift lekesi çıkarma yöntemi

Zift lekesini temizlemek için çeşitli uygulamalar vardır ancak ilk çözüm ziftin kıyafetten uzaklaştırmak gerekir. Bunun için yapılacak ilk adım zifti yumuşatmak gerekir. Vazelin bunun için çok iyi bir ilaçtır. Vazelini zift lekesi olan bölgeye sürün. Bir saat kadar bekledikten sonra zift yumuşamışsa, spatula, kredi kartı ya da bir bıçağın sırtı gibi eşyalar ile zift kazınılması gerekir.

Yağ ve sirke ile zift lekesi çıkarma yöntemi

Lekeli bölgenin büyüklüğüne göre bir bardak içerisinde eşit miktarlarda yağ ve sirkeyi karıştırın. Hazırlanan karışımı lekeli bölgenin üstüne diş fırçası yardımı ile uygulayın. Bu işlemi yaptıktan sonra karışımı lekeli bölge üzerinde bir gün bekletin. Leke yumuşadıktan sonra ılık su ile fazlalık olan zifti kazıyarak kıyafetinizi yıkayın.

Arabalarda oluşan zift lekeleri nasıl çıkar?

Genellikle yaz aylarında asfaltların yüksek sıcaklıktan dolayı erimesi ve bunun sonucu arabaların kara yolunda zift lekesi oluşması hemen hemen hepimizin başına gelmiştir.

Mazot veya gaz yağı ile zift lekelerini çıkarma yöntemi

Arabanızı çizmemesi için yumuşak bir bez kullanın. Beze mazot veya gaz yağını yeterince döküp, zift lekesi olan bölgeyi baskı yapmadan yumuşak hareketlerle silin. Daha sonra arabanızı hemen yıkayın ve kurulayın. Bu yöntemde dikkat edeceğiniz en önemli  husus, gaz yağı ve mazot arabanın boyasına zarar verebileceği için baskı yapmadan silmek ve kurumadan hemen yıkamak gerekir.

Margarin ile zift lekesi çıkarma yöntemi

Zift lekesini çıkarmada etkili diğer bir yöntem ise margarin kullanımıdır.Arabanızın zift lekesi olan bölgesine  margarini sürün ve bekleyin. Margarin yağı eridikçe ziftin yumuşayıp  akmasını sağlayacaktır.  Daha sonra bu bölgeyi yumuşak bez ile silin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*