Zeytin Çekirdeğinin Faydaları

Yaprakları ve yağı oldukça faydalı olan zeytin, aynı zamanda çekirdeğiyle de sağlık saçıyor. Yapılan araştırmaların sonucunda zeytin çekirdeğinin birçok konuda faydalı olduğunu ve bu nedenle uzmanların bu konuda tavsiyelerde bulunduğunu söylemek mümkün. Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarından biri olarak karşımıza çıkan zeytin, sahip olduğu çekirdek ile tam bir sağlık deposu. Düzenli olarak tüketilmesi halinde pek soruna iyi gelen zeytin çekirdeği, kanserden basura, kabızlıktan prostata kadar pek çok konuda olumlu etkileri sunuyor. Aslında zeytin çekirdeğinin faydaları saymakla bitmeyecek derecede. Peki, bu faydalar neler? daha yakından inceleyelim.

Zeytin Çekirdeğinin Bilinmeyen Faydaları

Kıymeti yeni yeni bilinmeye başlayan zeytin çekirdeği bilinmeyen faydaları ile herkesi şaşkına çeviriyor. Öğrendiğiniz de siz de şaşıracak ve yıllardır sofralarınızda yer alan zeytinin sunduğu faydalar ile belki de bazı hastalıklarınıza çare bulacaksınız. Doğal tedavi yöntemlerinden biri olarak görülen zeytin çekirdeği, doğru bir şekilde tüketilirse oldukça önemli sonuçlar ortaya koyuyor. Bu konuda uzmanların tavsiyeleri ise zeytinin kendisi yenmeli, yağı içilmeli, yaprağı çay şeklinde demlenmeli ve çekirdeği yutulmalı şeklinde karşımıza çıkıyor. Sindirim sisteminin daha güçlü bir hale gelmesinde etkili olan zeytin çekirdeği, sadece bununla da kalmıyor. Vücut üzerinde oldukça etkili olduğu çeşitli hastalıklar konusunda da önemli bir konumda yer alıyor. Şimdi zeytin çekirdeğinin bilinmeyen faylarının neler olduğuna detaylı bir şekilde göz atalım.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları

  • Zeytin çekirdeği oruçta mide yanmalarına ne iyi gelir. Yutulduktan kısa bir süre sonra mideyi rahatlattığı ifade edilmektedir.
  • Sindirim yolu rahatsızlıklarında da oldukça önemli bir konumda yaralama zeytin çekirdeği, kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerine olumlu etkiler sunar. Bağırsak güçlendirici etkileri bulunan çekirdek kabızlık problemine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar zeytin çekirdeği yutulmasını tavsiye etmektedir.
  • Ayrıca zeytin çekirdeği yutan kimselerde basur problemi ile karşılaşılmadığı ve bunun yanında basur problemi olanların iyileşme gösterdi belirtilmiştir.
  • Zeytin çekirdeği tam olarak netlik kazanmasa da kanser vakalarına karşı önleyici bir görev üstlenmektedir.

Zeytin Çekirdeğinin Kabızlık Üzerine Etkileri

Zeytin çekirdeği genel olarak selülozik bir yapıya sahiptir. Bunun yanında içinde farklı bir yağ katmanında yer alır. Zeytinyağları üretilirken soğuk sıkma aşamasında zeytin çekirdeği kabuğu kırılarak yağ içerisine karıştırılır. Yani soğuk sıkma oldukça değerli bir zeytinyağı tür olarak karşımıza çıkar. Bu da zeytin çekirdeği önemini bir kez daha ortaya koyar.

Zeytin çekirdeği kabızlık sorununa yararlı olan kısmı selülozik yapısıdır. Yoğun bir selülozik yapı bulunan çekirdek sindirim sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bunun nedeni sindirim sisteminin selülozik yapıyı eritmesi için olması gerekenden daha fazla güç harcamasıdır. Çekirdekteki selülozik yapıyor eritmek için daha fazla güç harcaması gereken sindirim sistemi bu şekilde daha güçlü bir konuma gelir. Böylelikle tüketilen gıdalar, daha iyi sindirilir ve spazm, gaz ve şişkinlik gibi sindirim problemleri ortaya çıkmaz. Ayrıca sindirim sistemi güçlenirse bağırsağın iç yüzeyinde yer alan mikrobiyat da güçlenir ve onun sonucunda kabızlık sorunu giderilmiş olur.

Zeytin Çekirdeğinin Yutulması

Zeytin çekirdeğini yutarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunların başında sivri olan her iki ucunun sindirim sistemi üzerinde herhangi bir travma yaratmaması adına dikkatli bir şekilde yutmak gelir. Diğer yandan büyük çekirdekleri yutmak yerini uygun büyüklüktekiler seçilmeli ve 1 ya da 2 tane yutulmalıdır. Ayrıca haftada 3 ya da 4 gün yutulması ve bunun üzerine çıkılmaması tavsiye edilir. Düzenli bir şekilde tüketilen zeytin çekirdekleri kabızlığı kısa sürede ortadan kaldıracaktır.

Detaylı bilgi sahibi olmak için kadın forumu bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

arap porno

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*