Yüzümde Delikler Var Nasıl Geçer ?

Son zamanlarda foruma çok fazla başlık açılmaya başlanınca bende detaylı bir şekilde araştırma yaparak bu konuda genel bir bilgilendirme yazısı yazmak istedim. Öncelikle sivilce gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda bir cildiye doktoruna başvurmadan herhangi bir krem yada tedaviden yardım almamanızı tavsiye ederim. Yüzümde delikler var diyen biri için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğinin cevaplarını birlikte arayabiliriz.

Yüzde Oluşan Delikler – Lekeler

Genellikle ergenlik döneminde sıklıkla sivilcelerle mücadele edildiğinde ortaya bu tarz lekeler ortaya çıkmaktadır. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi bir hekimden destek alarak bu konuda nasıl mücadele edilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Genellikle nedenleri arasında doğrudan sivilcelerin sıkılarak patlatılması ilk sırada yer almaktadır. Bu şekilde hassas olan ciltte oluşan yaralar neticesinde bir takım pürüzlü görünüm ortaya çıkması muhtemeldir. Yüzde oluşan delikler şeklinde aranılan durum sivilce lekeleri şeklinde ortaya çıkabilir.

Bir Tedavisi Var mı

Yüzünde yoğun sivilce ve akne görülen ciltlerde zamanla bu akne ve sivilcelerin delikler halinde iz bırakması sıkça görülmektedir. Bunun için bir doktora başvurarak tedavi konusunda nasıl bir adım atılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Özellikle esmer tenli kişilerde bu izler çok daha belirgindir. Bu şekilde delikleri olan kişilerin cilt alanında uzman hekime başvurmaları gerekmektedir. Bu deliklerin giderilmesi için bazı uygulamalar yapılmaktadır. Lazer uygulamaları, peeling işlemleri gibi çalışmalar izlerin ve deliklerin kapatılmasında uygulanmaktadır.

Bu tedaviler gelişi güzel ve hekim kontrolünde olmayan güzellik merkezlerinde yapılması yanlıştır. Kesinlikle hekim kontrolünde olan sağlık kurumlarında tedavi edilmesi lazımdır. Aksi takdirde bazı istenmeyen sonuçların yaşanması söz konusu olacaktır. Genellikle %60 veya %70 oranında başarı şansı yakalanmaktadır. Bu da yüksek bir rakamdır.

Yüzde Oluşan Lekeler Bitkisel Tedavi

Öncelikle bitkisel olarak bir tedavinin her zaman için olumlu sonuçlar vermediğinin altını çizmek isterim. Yine de ayva çekirdeği kremi veya maskesi olarak internette dolaşan tarifin yüzde meydana gelen pürüzlerle mücadele edilirken son derece etkili olduğunu biliyorum.

Şimdi soracaksınız “nereden biliyorsun?” diye. Şu şekilde açıklayayım benim sağ yanağımın üzerinde sivilce lekelerine bağlı istenmeyen bir görüntü vardı. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile ayva çekirdeği maskesi yapmıştım. Bunun da son derece olumlu etkileri olduğunu belirtmem gerekiyor…

Yorumlarınızı bekliyorum. Sağlıkla kalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*