Yulaf Ezmesi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Uzunca bir süredir yulaf ezmesi içeriği kaleme almaya çalışıyordum. Engellerim olduğu için bunu daha mantıklı bir zamana erteleyip durduğum için elimde pek çok belgenin biriktiğini belirtmem gerekiyor. Öncelikle bu içerikte pek çok farklı soruya cevap bulacağınızı belirtmem gerekiyor. Yulaf ezmesi zayıflatır mı? Nasıl tüketilmelidir? Ne şekilde yenmelidir? Benzeri sorular sadece ilk cevaplar olarak akıllarda yerini almaktadır.

Yulaf Ezmesi Zayıflatır mı

En çok sorulan sorular arasında yer aldığı için bununla başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu sorunun bir tane mantıklı cevabı vardır. O da uygun şekillerde tüketilmesi durumunda evet olacaktır. Yulaf ezmesini uygun bir şekilde tüketirseniz ve diyetinizin eksiksiz bir parçası haline getirirseniz hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Asla doğrudan yulaf ezmesinden mucize beklememek gerektiğinin de altını çizmekte fayda var. Çünkü yulaf ezmesi her ne kadar içerisinde barındırdığı lif miktarının fazla olması doyuruculuğunun yüksek olmasının yanı sıra aynı zamanda tok tutucu özelliği bulunması nedeniyle çok sık tercih edilse de yine de bir ilaç gözüyle bakmamak gerekir ve düzenli bir miktarda tüketmenin önemli olduğu unutmamalıdır.

Yulaf Ezmesi İle Zayıflamak

Bu son derece kolay gibi görünen bir konu başlığıdır. Ama dikkatli bir şekilde zayıflamayı sağlamak için yapılması gerekenlerin detaylı bir şekilde ön plana çıkarılması da şarttır. Kaliteli bir zayıflama imkanının oluşturulması için hem diyet listeniz içerisinde hem tükettiğiniz gıdalar içerisinde yulaf ezmesinin eksiksiz bir yeri olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi yulaf ezmesi bir diyet gıdasıdır. Ama kesinlikle devamlı olarak tüketilmemesi gerektiği de unutulmamalıdır.Eğer siz de yulaf ezmesinin lezzetine başlangıçta alışık olmadığınızı düşünüyorsanız kuru meyvelerle takviye ederek tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir

Yulaf ezmesini yemek için süt ile karıştırarak yiyebileceğiniz gibi aynı zamanda hafif suda haşlayarak da yulaf ezmesini tüketebilirsiniz. Bunun dışında yoğurt ile birlikte tüketmeniz durumunda da yulaf ezmesinin son derece lezzetli bir hal alacağını unutmamak gerekiyor. Yulaf ezmesini düzenli bir şekilde tüketmeniz durumunda kısa süre içerisinde etkilerini görmeye başlayacak ve daha ön plana çıkan bir zayıflama diyeti listesi oluşturacaksınız.

Yulaf Ezmesi Diyeti Yapanlar

Diyetimde başrol oyuncusu olarak değil de yan rol olarak yulaf ezmesinden yardım aldığımı söyleyebilirim. Şu ara çok ciddi anlamda boşladığım için diyetisyenimden konu hakkında ciddi anlamda azar işittiğimi de eklemeden edemeyeceğim. Son zamanlarda internet üzerinde tek başlık altında pek çok diyet çeşidi ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Bunlar arasında yoğurt diyeti, elma diyeti, salatalık diyeti… liste uzayıp giderken sıklıkla yulaf ezmesi diyeti hakkında da pek çok soru sorulduğunu görüyorum. Peki ama gerçekten işe yarar mı? Daha çok yeni olmasına rağmen yine de biraz bahsetmeye çalışacağım.

Yulaf Ezmesi Diyeti İle Kaç Kilo Verilir

Diyet yapma amacımız; kilo vermektir. Herkesçe malum olan bu konu başlığında zaman ve emek son derece büyük bir öneme sahip oluyor. Yulaf ezmesi diyet listelerini incelediğim zaman genellikle sert bir diyet listesi olduğunu söyleyebilirim. Ama bunun dışında diyetinizde yulaf ezmesinden yardım alırsanız daha etkili ve yavaş yavaş kilo vermeye başlayacağınızı söyleyebiliriz.

Yapmadım yapanı da görmedim ama sadece internet üzerinde yazılanlara bakarak yulaf ezmesi diyeti ile haftada dört kilo vereceğinizi söyleyebiliriz. Bu bence iyi bir rakam ama bunun için de biraz çaba sarf etmek gerekebilir. Bunun dışında düzenli olarak kilo vermek yerine bir anda hızlı kilo vermek istediğinizde yulaf ezmesi diyetinden destek alabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi Diyet Listesi

Aşağıda yazacağım diyet listesinin sadece örnek olduğunun altını çizmek istiyorum. Genellikle bu tarz diyet listelerini internet üzerinden yayınlamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Zira sizin vücudunuzu iyi tanıyan bir diyetisyenden yardım almalı ve nasıl kilo vermeniz gerektiği hususunda ondan destek almanız gerektiğini de özellikle hatırlatmakta fayda görüyorum. Ama yine de bir listeden bahsedecek olursak:

Sabah Kahvaltısında

  • Yarım su bardağı yulaf ezmesi ve yağsız süt.
  • Kuru üzüm yada kuru kayısı (birkaç adet)
  • Bir fincan şekersiz çay

Ara Öğünde

  • Mevsim meyvesi (tercihen yeşil elma)

Öğle Yemeğinde

  • Yine kahvaltıda olduğu gibi yağsız süt ile birlikte hazırlanmış yulaf ezmesi

Akşam Yemeğinde

  • Tercihen yulaf ezmesi yada yağsız yoğurt
  • Haşlanmış sebze veya salata tabağı
  • Şekersiz (sadece tatlandırıcı ile yapılmış) tatlı

Yulaf Ezmesi Diyette Nasıl Kullanılır

Genel olarak yulaf ezmesi diyetini bu şekilde tercih edildiğini görüyoruz. Ben diyet yaparken daha uzun soluklu ve yavaş yavaş bir zayıflamadan tarafım. Yukarda yer alan listeyi kullanarak zayıflamanız oldukça zor olabilir. Şahsen ben zayıflama konusunda sorun yaşar ve kaybettiğim kiloları daha hızlı bir şekilde alabilirim. Bunun dışında yulaf ezmesi diyette süt ile birlikte karıştırılarak yada haşlanarak tüketilebilir. Belli bir süre sonra yulaf ezmesini süt olmadan da çiğ bir şekilde de tüketebiliyorsunuz. Haşlanmış yulaf ezmesi tarifine daha sonra değineceğiz…

Yulaf Ezmesi Kalorili mi

Yulaf ezmesi, sağlıklı yaşamak ve zayıflamak isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken besinler arasında ilk sırada yer almakta. Bu adreste yulaf ezmesi hakkında bilinmesi gerekenlere yer vereceğiz. Peki ama nereden başlamak gerekiyor? Öncelikle diyet yapmak istiyorsanız bir diyetisyenden yardım almanız gerektiğinin altını çizmek gerekiyor.

Bunun dışında daha çok yulaf ezmesi kalorili mi gibi soruların cevabına birlikte değinmeye çalışacağız. Bu sayede yulaf ezmesi ile ilgili az bilinenler ve bilinmesi gerekenlere de daha rahat bir şekilde ulaşmanın mümkün olacağını düşünüyorum.

Yulaf Ezmesi Kalori Cetveli

Ne kadar yulaf ezmesi tüketmeli? Temelde cevabı aranması gereken konu başlıkları arasında ilk sırada bu sorunun yer aldığını söylemek gerekiyor. Öncelikle diyetisyeniniz varsa size bu konuda detaylı bir şekilde yardımcı olacaktır. Ama her şeyin fazlasında olduğu gibi yulaf ezmesinin yoğun şekilde tüketilmesinin de bazı zararları olduğu unutulmamalı ve ona göre bir tüketim gerçekleştirilmelidir.

1 Kaşık Yulaf Ezmesi Kaç Kalori

Bana söylenen normal yulaf ezmesi tüketim miktarı ortalama 1 ila 2 kaşık arasında yer alması gerektiğidir. Tabi ki bu durum günlük tüketim için geçerli olmaktadır. Ortalama olarak bir yemek kaşığı yulaf ezmesinin 10 gram yulaf ezmesi aldığını düşünecek olursak onun kalorisinin de 35 – 38 kcal arasında olduğunu söyleyebiliriz.

1 Kase Yulaf Ezmesi Kaç Kalori

Tüm kahvaltılık tüketimlerinde ortalama olarak kase üzerinde hesaplama yapılıyor. Tabi ki kasemizi silme yulaf ezmesi ile doldurmamız yanlış olacaktır. Bunun üzerine sütte eklendiği zaman hem tüketimi zararlı olacak hem de günlük yulaf ezmesi ihtiyacımızın çok üzerinde bir yulaf ezmesi miktarı ile karşı karşıya geleceğimizi söyleyebiliriz. Bunun için bir kase yulaf ezmesinin içerisine yaklaşık olarak 1.5 yemek kaşığı yulaf ezmesi katılması yeterli olacaktır. Bunun dışında bir kase yulaf ezmesi de yaklaşık olarak 370 kcal civarı bir kalori miktarına sahiptir dersek yanılmış olmayız. Bunun içinde bir kasenin ortalama 110 gram civarı yulaf ezmesi aldığını düşünmek gerekiyor.

Sormak istediğiniz başka soru başlıkları olursa yorum bölümünden yazabilirsiniz. Elimden geldiğince hızlı bir şekilde tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarına yer vereceğimden emin olabilirsiniz. Herkese mutlu haftalar diliyoruz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*