Yorgunluğa Karşı Ne Yapmalı – Yorgun Hissediyorum Ne Yapabilirim

Her şey istemediğim bir toplantı ile başladı. Tam işim bitti derken bir anda yeni bir toplantıya davet edildiğimin haberini alınca çaresiz katıldım. Toplantı bitene kadar yorgun hissediyorum ne yapabilirim diye düşündüm durdum. Sonrasında çok sevdiğim arkadaşım Cansu’dan bu konuda destek alarak bazı bilgilere ulaştım. İnsan neden yorgun hisseder ve yorgunluğa karşı ne yapılması gerekir sorularının cevaplarını birlikte aradık.

Yorgunluk Nedir

İnsanın günlük hayata devam edemeyecek şekilde uyuklama, halsizlik hali hissetmesi durumuna yorgunluk deniyormuş. Bu durum çoğunlukla yediklerimiz, verimli uyku ve psikolojik nedenlere bağlı olabiliyormuş. Bunun dışında bazı hastalıkların belirtisi olarak da kendini gösterdiği için ince elenip sık dokunması gerekenler arasında yer alıyor. Peki, ama yorgun olanlar ne yapmalı? Nasıl bir yol izlemeli? Bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Uzun Süreli Yorgunluğa Karşı Yapılması Gerekenler

Hepsinden önemlisi ne zamandır yorgun olduğunuzu iyi tespit etmeniz gerekiyor. Gözümün önü kararıyor devamlı uyumak istiyorum benzeri şikâyetlerle karşılaşıyorsanız bu durumun iyi analiz edilmesi gerekiyor. Öncelikle sağlık sorunlarınızdan dolayı yorgunluk yaşıyorsanız bu konuyu bir hekimle konuşmanızda da fayda var.

Yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir hastalık ve/veya vitamin – mineral eksikliğine bağlı olarak yorgunluk yaşıyorsanız gereken tedavi uygulanır ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Aslına bakarsanız benim sorunum da B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak yorgunluk olduğu için ben bu konuda kendimi şu an için daha rahat hissediyorum diyebilirim. Uzun vadede bu gibi durumların yaşanması biraz da kişinin kendini iyi kontrol etmesine bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Yorgunluğun Sebepleri Nelerdir

  • Sağlık problemleri
  • Uykusuzluk ve kaliteli uyku problemleri
  • Beslenme problemleri
  • Psikolojik nedenler

Öncelikle sorununuzun nedenlerini iyi tespit etmeniz gerekiyor. Tabi ki bunlar arasında önem sıralamasına göre bir ayrım yapmak pek mümkün olmaz. Yalnız sağlık sorunları ile ilgili can sıkıcı bir durum ortaya çıkmasın diye öncelikle hekiminize danışarak bu konuda destek almalı ve buna göre bir adım atmalısınız. Uzun vadede daha büyük sorunların ortaya çıkmaması için de bu son derece yerinde bir adım olacaktır.

Kendinize Sormayı İhmal Etmeyin

Gün içerisinde ne zaman yorgun hissettiğinizi ve yeterince iyi uyuyup uyuyamadığınızı tespit etmeniz gerekiyor. Yorgun hissetmenize neden olan etmenleri ortadan kaldırmadan ne yazık ki eskisi gibi zaman geçirmeniz pek mümkün olmayacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlere bağlı olarak yorgunluk kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. Bu ve bunun gibi durumların iyi tespit edilmesi de yerinde bir karar olacaktır.

Merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz sorular olursa lütfen yazmaktan çekinmeyin. Sağlıkla kalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*