Yorgan Nasıl Yıkanır?

Kış aylarında hemen hemen hepimizin severek kullandığı en sıcak dostumuz olan yorganlar, yün, pamuk yada elyaf olmak üzere üç ayrı türde malzemeden yapılmış olabilir. Bunun için  kullanıldığı malzemeye en uygun şekilde yıkamamız çok önemlidir. Çünkü kışın kullandığımız yorganın içindeki malzemeye göre farklı tipte temizleme yöntemleri bulunmaktadır.

Kışın en soğuk gecelerdeki koruyucumuz olan yorganların çok sık olmasa da kıştan yaza geöerken mutlaka yıkanması gerekir. Çünkü  yorganlarımız da her malzeme gibi bakteri barındırır, eğer yorganların temizliğine dikkat etmezsek bize iyilikten çok kötülüğü dokunacaktır. Ayrıca iyi şekilde temizlenmeyen yorganların alerji etkileri de uzmanlarca açıklanmaktadır.

Yünlü, pamuklu, elyaf, kuş tüyü gibi pek çok çeşidi olan yorganların her birinin ayrı ayrı yıkama talimatları ve temizleme malzemeleri var. Bu yazımızda sizlerle farklı malzemelerden yapılan yorgan türlerin temizliği hakkında bilgiler vereceğiz.

Yün yorgan nasıl yıkanır?

Çok az kişinin kullandığı ve pek azımızın bildiği en sağlıklı yorgan tipi yün yorganlardır. Sıcak tutması açısından da diğer yorgan tipleri arasında ilk sırasındadır. Fakat yüne alerjisi olan kişiler ya da astım gibi rahatsızlığı bulunan kişilerin kesinlikle yün yorgan kullanmaması gerekir.

Eğer yün yorgan kullanıyorsanız ve temizlemek istiyorsanız bunun iki yöntemi vardır. İlk olanı çamaşır makineniz 8 kg veya daha üstü yıkama kapasitesi varsa ve yün yorganınız da çok büyük değil ise normal deterjan ve yumuşatıcı koyarak yünlü yıkama programında yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesinde yıkanacak yünlerde kullanılan deterjanın önemi unutulmamalıdır. Deteryanın fazla konulması yünlerin sabundan durulanmasını ve yünlerin yapışmasını sağlar. Bunun yanında yumuşatıcı deterjanların kullanılması hem yünleri kabartır hem de yünlerinizin güzel kokmasını sağlar.

Yün yorganız büyükse ve çamaşır makinenize sığmıyor ise  yorganlarınızı küvetinizde yada büyük leğenlerde de  yıkayabilirsiniz. Bu yöntem için ilk olarak  Küveti öncelikle soğuk su ile doldurup yorganı yaklaşık 1 saat suda bekletin suyun rengi berraklaşana kadar bu işlemi tekrarlayın daha sonra  yünlü çamaşırlar için üretilen özel deterjandan 2 çay bardağı koyun iyice köpürterek yıkayın. Yıkama işlemini ayaklarınızla çiğneyerek de yapabilirsiniz. İyice yıkandığından emin olunca küvetteki suyu boşaltarak tekrar ılık temiz su ile doldurun ve iyice durulayın. Yünlerin kokmaması için her iki yöntemin ardından belki günlerce kuruması için bekleyin kurutma işlemini  açık havada  yaparsanız daha kısa sürede ve havalanmış olarak kuruyacağını unutmayın.

Pamuk yorgan nasıl yıkanır?

Pamuk yorganınızı çamaşır makinenizin pamuklu programında yıkayabilirsiniz eğer sığmıyor ise yünlü yorganda olduğu gibi küvette yıkayabilirsiniz.

Kuş tüyü yorgan nasıl yıkanır?

Çift kişilik olsa da çok yer kaplamayan kuş tüyü yorganınızı çamaşır makinesinin hassas programında ve kısa süreli programında yıkayabilirsiniz.

Elyaf yorgan nasıl yıkanır?

Elyaf yorganınızı 30-40 derecelerde çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz, yoksa küvette de yıkama işlemini yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!