Yetişkin Kadınlarda Sivilce Çıkmasının Nedenleri ve Tedavi Yolları

yetişkin kadınlarda sivilce nedenleri

Sivilcenin ergenlik çağındaki bir problem olduğunu ve 20’li yaşlarınıza kusursuz bir cilt ile gireceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sivilce her yaşta olabilir. Sizi korkutmak istemiyoruz ancak 20’li, 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlardaki kadınlar arasında sivilce oluşumu artıyor. Ve yetişkinlerde sivilce genellikle oldukça inatçı olma eğiliminde olduğundan, tedavi etmek oldukça zor olabilir. Ancak herhangi bir sivilce oluşumu ile başarılı bir şekilde başa çıkmanın ilk adımı, sorunun nedenini bulmaktır. Bu sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olmak için, yetişkinlerde sivilce çıkmasının nedenleri ve bununla nasıl etkili bir şekilde başa çıkılacağı da dahil olmak üzere yetişkin sivilcesi hakkında bilinmesi gereken her şeyi listeledik.

Yetişkin Kadınlarda Çıkan Sivilcelerin Farkı Nedir?

Yetişkinlerde sivilce genel olarak iki kategoriye ayrılabilir: kalıcı ve geç başlangıçlı. Kalıcı sivilce ergenlik döneminden itibaren devam edebilir. Ancak geç başlangıçlı yetişkin sivilcesi herhangi bir sivilce öyküsü olmayan herkesin başına gelebilir. Yetişkinlerde sivilce iltihaplanmaya, yara izine ve cilt hasarına yol açar ve cilt hücresi yenilenmesi yaşlandıkça yavaşladığından, sivilcenin hızla iyileşmesini zorlaştırır ve erken yaşlanmaya neden olur. Bu nedenle, yetişkinlerde sivilce ile mücadele etmek çok daha karmaşıktır.

Yetişkinlerde Sivilce Çıkmasının Nedenleri

  1. Hormonlar

Hormonal dengesizlik, özellikle yetişkin kadınlarda sivilce çıkmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Bunun nedeni, hormonal dengesizliğin iltihaplanmaya yol açması, pH seviyelerinde dengesizliğe yol açması ve sebum üretimini artırmasıdır. Bunların hepsi sivilce oluşmasına neden olur.

  1. Duygusal ve Fiziksel Stres

Duygusal ya da fiziksel strese girdiğinizde adrenal beziniz, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, nörolojik sistemler gibi çeşitli vücut fonksiyonlarını bozan kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Kortizol ayrıca cildinizi yetişkinlerde sivilceye neden olabilecek iltihaplı bakteriler için bir üreme alanı haline getirmekten de sorumludur.

  1. Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları

Yetişkinlikte ciltle ilgili birçok sorun, uyguladığınız diyet türünden kaynaklanır. Besin değeri çok az olan ya da hiç olmayan çok sayıda baharatlı, kızartılmış ve abur cubur yemek, bağırsak sağlığınızdan ödün verir ve bu da, sık sık sivilce oluşmasına neden olarak cildi bozar. Bu sorunun kesin çözümü, sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamaktır.

  1. Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Yetişkinlerde sivilce çıkması, çoğu zaman polikistik over sendromu (PKOS) gibi bazı temel sağlık koşullarının sonucu olabilir. Bu durum, şiddetli hormonal dengesizlik nedeniyle düzensiz adet dönemleri, yüz kılları ve kilo alımı gibi belirtiler gösterir.

  1. Yanlış Cilt Ürünleri Kullanmak

Yetişkin kadınlarda sivilce çıkmasının nedeni çoğu zaman cilt tipinize uymayan cilt bakımı ve kozmetik ürünleri kullanmak kadar basittir. Yağlı, sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa, çok ağır ve kremsi bir dokuya sahip ürünler kullanmak gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilce çıkmasına neden olabilir.

Yetişkinlerde Sivilce ile Nasıl Başa Çıkılır?

Yetişkinlerde sivilce gerçekten inatçı olduğu için, çoğu zaman ortadan kaldırılması gerçekten zor olabilir. Yetişkinlerde sivilceyle baş etmenin en iyi yolu, yara izine yol açabileceğinden onu sıkmaktan kaçınmaktır. Düzenli olarak peeling yapmak ve güneş kremi kullanmak, sivilce sonrası izleri azaltmaya yardımcı olur.

Ek olarak sivilce oluşumuna neden olan bakterileri öldürmeye ve cildi iyileştirmeye yardımcı oldukları için salisilik asit, niasinamid ve timol gibi bileşenleri cilt bakım rutininize eklemek önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*