Yenidoğan Bebeklerde Göz Kontrolü Ne Zaman Yapılmalı

Son zamanlarda aklımı fazlasıyla kurcalayan bir soru ile karşınızdayım. Bilindiği üzere yenidoğan bebeklerde göz kontrolü ne zaman yapılır sorusu doktordan doktora farklılık göstermektedir. Bu konuda kendi hekimim ilk iki ay içerisinde muhakkak yapılmasını söylemişti. Lakin il değiştirince bu durumunda değişiklik gösterdiğini görmek mümkün oldu. Peki ama bu durumun bir ortalaması yani net olarak belirtilen bir aralığı bulunuyor mu?

Yenidoğan Bebeklerde Göz Kontrolü

Bu durum anne babada bitiyor sanırım. İl değiştirdiğimiz zaman yeni hekimimiz bizim üçüncü ay içerisinde gelmemiz gerektiğini belirtti. Biz yine de dayanamayıp bir göz doktorundan randevu alarak kontrolü yaptırdık. Bu işlem için uygun cihazlarla inceleme yapıldı ve çok şükür gözde bir sorun olmadığı ortaya çıktı.

Erken Tanı Çok Önemli

İlk günlerinde bebeğinizin görme fonksiyonları çok gelişmediği için genellikle bir süre beklenmesi gerektiği söyleniyor. Normal doğumlarda genellikle 1.5 yılın ardından göz kontrolü yapılıyormuş. Tabi ki bu işlem için öncelikle bir zaman aralığı belirlenmeli ve buna göre bir adım atılmalıdır.

Bebeğinizin gözlerinde dışardan belli olan bir şekil bozukluğu oluşması durumunda bir göz doktoruna başvurmanız önemlidir.

Sorularınız Önemlidir

Bu işlem dışında belli bir zaman geçmesine rağmen bebeğinizin odaklanmada ve görmede sorun yaşadığını seziyorsanız bir hekime başvurabilirsiniz. Önemli bir konu başlığı olduğu için genellikle anne ve babalar tarafından pek algılanmamaktadır.

Göz de görmeye bağlı olarak bir sorun ortaya çıktığında anne ve baba tarafından doğrudan anlaşılır. Bu durumun netlik kazanmasının da son derece önemli olduğunun tekrardan altını çizmek gerekiyor.

Merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz soruları lütfen yorumlar bölümünden bize iletmekten çekinmeyin. Elimden geldiğince hızlı bir şekilde size geri dönüş yapmaya çalışırım. İnternette yer alan bu konu başlığında bilgi eksikliğinin ortadan kalkması bu şekilde mümkün olabilir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*