Yeni Doğan Bebeğin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur

Hamilelik serüveni içerisinde yeni doğan bebeğin göz rengi ile ilgili çok fazla bilgi ile karşılaşmadınız. Her ne kadar hamileliğin ilk 4 haftası içerisinde göz rengi oluşumunun başlandığı bilinse de doğduktan sonra pek çok bebeğin göz renginin değiştiği yaygın olarak söylenen bir durumdur. Peki ama göz rengi ne zaman belli olur? Bu sorunun cevabına yazımızdan oluşabilirsiniz.

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur

Yeni doğan bebeklerin göz renkleri farklılık gösterebilir. 6 aydan sonra göz renkleri oturmaya başlar.Bebeğin göz renginin ortaya çıkması için 6 ay beklemek gerekmektedir. Bebeğiniz yeni doğduğunda göz renginin daha açık olduğunu söyleyebilirsiniz. Çoğunlukla açık yeşil belkide mavi tonlarında bir göz ile bizi karşılaşmaktadır. Zaman ilerledikçe bu göz renginde bir oturma meydana gelecektir. Çoğunlukla bunun için 6 aylık bir sürecin geçmesi beklenmelidir.

Bebeğimin Göz Rengi Ne Olacak

Aşağıda çok genel bir şekilde anne babanın göz rengine göre bir tablo oluşturmaya çalıştık. Bununla ilgili merak ettiğiniz soruları bize yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Kahverengi – Yeşil Göz Rengi

Anne ve babanın göz renkleri yeşil ve kahverengi olması durumunda bebeğin %50 oranında kahverengi göz rengine sahip olacağını söyleyebiliriz. Yeşil olma olasılığı %37.5 iken mavi olma olasılığı da bulunmaktadır.

Yeşil – Yeşil Göz Rengi

Böyle bir durumda bebek %75 ihtimalle yeşil gözlü olurken %25 ihtimalle mavi gözlü olacaktır. Bebeğin kahverengi gözlü olma ihtimali ise yalnızca yüzde 1 olarak ön plana çıkar.

Mavi – Yeşil Göz Rengi

%50 mavi – %50 yeşil

Kahverengi – Mavi Göz Rengi

%50 kahverengi – %50 mavi

Mavi – Mavi Göz Rengi

%99 mavi olurken yalnızca yüzde 1 yeşil olacaktır.

Tabi ki bebeğinizin göz renginin oturması için bir süre beklemeniz gerekecektir. İlk doğduğu zamanlarda bebeklerde göz renginin oturması için 6 ay ile 12 ay’lık bir sürenin geçmesi bile beklenebilir. Bunun için net birşey söylemek pek mümkün olmamaktadır. Bu konuda dilerseniz doktorunuza danışabilirsiniz. Daha detaylı bilgilendirme doktorunuz tarafından yapılacaktır. Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını buradan bize iletebilirsiniz. Herkese mutlu haftalar diliyoruz…

xhamster

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*