Yaz İçin Gezi Önerileri: Ortahisar – Kapadokya

Daha önce Kapadokya gezisi ile Soğanlı Ören Yeri ziyaret ettikten sonra gelmiştik Ortahisar kalesine o dönem Ortahisar’da bulunan iki kalede aktif olarak ziyaretçilere açıktı. Fakat günümüzde merkezde bulunan büyük Ortahisar Kalesi ziyaretçilerine kapılarını kapatmış durumda… Bu durumun temel nedeni ise bundan yaklaşık 5 sene önce yaşanan çökme ve bir turistin kaleden düşerek ölmesi gösteriliyor.

Ortahisar Neresi Gezilir

Gezi rotamızın haziran ayı durağında ortahisar gezilecek yerler sıralamasında üstelerde yer aldığı için bu rotayı ziyaret etmeyi uygun bulduk. Şimdi Ortahisar hakkında sorulması mümkün olan tüm soruları ayrı ayrı başlıklar altında inceleyerek size daha detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Ortahisar Nereye Bağlı

Ortahisar Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlıdır. Nevşehir’den Ürgüp yoluna devam ederken 15 km sonra sağınızda kalmaktadır. Günümüzde ortahisar limon depoları ile ünlü olan bir turizm merkezi halini almıştır. Daha çok ortahisar limon deposu bulunduğu için turizmde layık olduğu yere ne yazık ki ulaşmadığını da belirtmek mümkündür.

Ürgüp ortahisar kasabası iyi bir ziyaret rotası olarak karşımıza çıkabilir.  Biz ilk gün konaklama terciğimizi Ürgüp Mustafa Otel den yana kullandıktan sonra ikinci geceyi Ortahisar Cave Otel den yana kullanmayı uygun gördük. Ortahisar Cave Hotel hakkındaki izlenimlerimizi ise daha sonra ayrı bir yazı ile anlatacağız.

İlk geldiğimizde ortahisar vikipedi sayfasını ziyaret ederek bazı bilgiler almak istemiştik. Fakat çok yüzeysel tarihi bilgilerin ötesinde bilgiler yer almadığı için biraz daha derinlere inmeyi uygun gördüğümüzü belirtebilirim.

Ortahisar Bozacısı

Kaleye çıkmadan önce arkadaşların anlata anlata bitiremediği Meşhur İstanbul Bozacısı ziyaretini uygun gördük. Gittiğimiz zamanda bozaları kalmadığı için çay içmek zorunda kalsak bile mekanın bizi büyülediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bölgenin tarihi dokusu iyi  analiz edilerek açılan odaları ve soba başında sohbet ederken yapılan eşsiz ikramları ile Ortahisar Bozacısı kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir adres olarak karşımıza çıkıyor.

Kapadokya ortalamasına oranla Ortahisar Otelleri sayı bakımından eksik kalmış durumda, yaptığımız küçük sohbetler sonrasında anladık ki ortahisar limon ticareti açısından önemli bir rota olduğu için turizm gelişmeleri bir basamak geride bırakılmış.

Gelelim Ortahisar Kalesinin Hikayesine

Daha sonra yer altı şehirleri gezimizde sizlere aktaracağımız bazı önemli konular bulunmaktadır. Bu sayede ziyaretiniz esnasında bu konu başlıklarına dikkat etmeniz gerekebilir. Bunu ilki değirmen taşı verilen büyük taşlardır. Kale girişlerine bu taşlar konularak, bir nevi doğal kapı özelliği kazanmaları amaçlanmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet döneminde Karaman sorununu ortadan kaldırmak için İshak Paşa görevlendirilir. İshak Paşa Anadolu’ya geldikten sonra ilk iş, Ürgüp Kalesi almayı uygun görür. (Ürgüp kalesine daha sonra değineceğiz. Bugünkü temenni tepesi olarak bilinen Ürgüp Kalesi zamanında Başhisar olarak da anılmaktaymış) Sıra Ortahisar Kalesine geldiği zaman, halkın kale kapılarını bu değirmen taşları ile kapattığı rivayet edilir. İshak Paşa ise uzun süren mücadelelerin sonuçsuz kalmasını istemediği için yer altından tünel kazdırarak kaleye girmeyi başarır. Bugünkü adıyla Küçük ortahisar kalesi yada İshak Paşa Kalesi  olarak da anılan bu kalenin girişinde katran kuyusu adı verilen bir kuyu bulunmaktadır. Anlatılanlara göre kalenin fethi bu şekilde gerçekleştirilmiştir.

Ortahisarda Ne Yenir

Develi pidesi satan bir pide fırını var kesinlikle tavsiye ederim.

Kaldığınız otelde bölge insanın kendi yapımı olan reçeller tüketilebilir.

Sonuç Olarak

Kapadokya’ya geldiyseniz zamanınızın bir kısmını Ortahisar’a ayırmazsanız kendinizi tam olarak Kapadokya’yı gezdim demek doğru olmayacaktır. Sıcak insanları, uygun fiyatları, yüksek ve manzara bakımından zengin kaleleri ile Ortahisar sizin için bulunmaz bir adres olacaktır.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için yaşam bölümüne göz atabilirsiniz.

porno izle

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*