Yara Yaktırma Nedir? – Servikal Koterizasyon

Yara Yaktirma Yontemi Resim
Yara Yaktirma Yontemi

Yara Yaktırma Nedir?

Rahim ağzı bölgesinde oluşmuş ve yara benzeri görünüme sahip olan bu tür rahatsızlıklarda en çok uygulanan tedavi yöntemi koterizasyon, yani halk arasındaki tabiri ile yara yaktırma yöntemi olarak karşımıza çıkar. Rahim ağzı yarası tabiriyle kullansak da bu dokular aslında yara değil, şekil değiştirmiş hücresel dokulardır. Bu bahsettiğimiz işlem, servikste (rahim ağzı) yara bulgusu saptanmış kişilere uygulanır. Kişinin önce smear testi olması ve bu testin sonucu olarak kötü bir lezyonla karşılaşılmaması gerekir. Ancak bu testin sonucuna bağlı olarak yara yakma işlemi yapılabilir.

Yara Yaktırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Toplamda en fazla 4 – 5 dakikayı geçmeyen Servikal Koterizasyon dediğimiz işlem, olağan bir jinekoloji muayenesi sırasında yapılabilir. Öncelikle hasta jinekoljik muayene masasına oturtulur. Daha sonra muayene spekulumu dediğimiz alet takılarak rahim ağzı bölgesi çok iyi bir şekilde görünür hale getirilir. Görünen bu bölgede koter isimli kalem benzeri bir aletle rahim ağzı yakılarak tedavi edilir ve işlem tamamlanmış olur. Son olarak en başta takılmış olan spekulum isimli alet hastanın rahim ağzından çıkarılır ve hasta ayağa kalkarak gündelik yaşantısına devam edebilir.

Bu işlem uygulanırken, herhangi bir uyuşturma yöntemine, lokal veya genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Çünkü yara yaktırma yöntemi tamamen acısız bir işlemdir ve hasta neredeyse hiçbir şey hissetmez. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında da, bu işlemin muayene ortamında veya hastanede yapılmasında bir fark olmadığı ortaya çıkar. Servikal Koterizasyon uygulanmış hastalarda, işlem sonrası ağrı veya gündelik hayatını etkileyecek herhangi bir faktöre rastlanmaz. Kişi bu işlemi yaptırdıktan sonra herhangi bir zorlukla karşılaşmadan çalışıyorsa işine dahi dönebilir.

[wp_ad_camp_1]

Yara Yaktirma Yontemi1 Resim
Yara Yaktırma Yöntemi 4 ya da 5 Dakika Kadar Süren Bir Operasyondur!

Yara Yaktırma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yapılan yara yakma işlemi sonrasında beyaz veya pembemsi renkte sulu akıntılar gözlemlenebilir. Bu normal bir durumdur. Hatta ara sıra lekelenme şeklinde kanamalar bile görülebilir. Bu tür şikayetler en fazla 1 veya 2 hafta içerisinde geçecektir. Yakılan yerdeki epitel hücre dokusu, kendini 1 veya 2 ay içinde yenileyerek eski haline döner.

Yara Yaktırma Sonrası Cinsel İlişki Yaşanır Mı?

Servikal Koterizasyon işlemi sırasında rahim ağzında bulunan hücreler yakılır Bu nedenle işlem sonrasında en az 1 ay ya da operasyonun durumuna göre daha uzun bir süre cinsel ilişkiye girilmemelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*