Yara İzi Tedavisi Nedir – Yara İzi Nasıl Geçer

Her türlü cerrahi müdahale, kaza, enfeksiyon, cilt hastalıkları ve yanıklar sonucu ciltte değişik oranlarda yara izi oluşabilir.Yara izi tedavisi estetik ve plastik cerrahide zorluk arz eden konulardan birisidir.Bu nedenle yaraların tedavisinde deneyimli cerrahların tercih edilmesi önemlidir.

Yara izi Kapatma

-Vücudun iyileşme hızı
-Cerrahı yeteneği
-Yaranın büyüklüğü be derinliği
-Bölgenin kanlanma derecesi
-Yaranın yönü ve bölgenin kanlanma derecesi

Tedavisi Sonrası Yara İzleri Tamamen Silinir Mi?

Kişiye göre ve bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir.Önceden kestirmek mümkün değildir. Başlangıçta kötü durumda olan yaralar zamanla daha iyi duruma gelirler.
Burada önemli olan kesi yapmadan müdahale etmektir.Bu tür müdahalelerde hiçbir iz kalmaz.Ancak her hastaya uygun değildir.Eğer kesi yapılacaksa azami şekilde uygulanmaya çalışılır.


Estetik operasyonlarındaki işlemlerde yapılacak uygulamaları direkt estetik doktorunun bizzat kendisi yapar ve yapılan operasyonların şekli ve yapılan operasyonların düzeni öyle hesaplanır ki bu işlemlerin izleri gerçek ifadeyle estetik izler şeklinde oluşur. ve insanlara huzursuzluk verici şekilde olmazlar. Zaten estetik operasyon yapılan her yerde bir iz olması olağandır ve mutlaka olacaktır. Bu bir doğal kanundur. Dikkat çekilmesi gereken konu olan bu oluşan izin insanın kendisine huzursuzluk vermemesi, onu rahatız etmemesidir.

Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar?

-Yaralanmadan sonra geçen süre(Skar verizyon öncesinde 6-12 ay geçmesi gerekir.Yara iyileşmesi bir yıla kadar devam eder buna bağlı olarak yaranın son hali bir yılda belli olur.)
-Hastanın yaşı
-Mevcut olan yara izinin ne kadar kötü olduğu ve cerrahı zorlayan faktörler.

Tedavi teknikleri ?

-Eliptik eksizyon (izin etrafından kesilerek estetik dikişlerle tekrar dikilmesi)
-Z-plasti (Gerginlik yaratan bölgede Z şeklinde bir kesi yapılarak derinin gerginliğinin giderilmesidir.)
-W-plasti (w-v şeklinde küçük zig-zaglar halinde kesilerek tekrar dikilmesidir.Burda amaç farklı yönlerdeki kesilerle gerimeyi azaltmaktır.)
-Gref-flep (doku nakli)
-Dermabrazyon (bölgenin özel bir cerrahi zımpara benzeri bir aletle kat kat soyulması tekniğidir.)
-Lazer

Yara İzi Tedavisinde Ne Tür Risklerle Karşılaşılır?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi belirsizlikler taşır.Normal olarak genelde emin bir işlemdir.Ancak kanama, kötü görünümün tekrarlaması ve enfeksiyonla karşılaşılabilir.Bu riskler deneyimli cerrahın seçilmesi ve ameliyat öncesi tavsiyelere uyularak minimuma indirilebilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*