Yanan Saçlara Bitkisel Çözüm Önerileri

Saçlar genelde boya ve şekil vermek için kullanılan saç ürünleri nedeniyle yanma problemi yaşar. Ayrıca pek çok kadın saçlarını oldukça sık boyatmakta ve bu nedenle saçlar yanabilmektedir. Sıkça kimyasal ürünlere maruz kalan saçların yanması ve bunun ardından koparak dökülmesi muhtemeldir. Ancak yanan saçlara bitkisel çözüm yöntemleri ile bakım yapmak ve yanmanın düzelmesini sağlamak mümkündür.

Yanan saçlara bitkisel çözüm yöntemleri

Kimyasal ürünler ya da farklı etkenler dolayısıyla yanan saçlara bakım yapılmadığı taktirde yıpranmış bir görünüm kazanmaya başlar ve ardından saçlarda kopmalar meydana gelir. Peki, yanan saçlar nasıl düzelir? şimdi bunu öğrenelim.

Yanan saçlar için doğal çözüm tarifi

Gerekli malzemeler;

– 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi

– 1 adet yumurta

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Hindistan cevizi yağı ile yumurta cam bir kase içerisinde karıştırılır ve hazırlanan karışım saç diplerine derinlemesine sürülür. Uygulama esnasında saç diplerine masaj yapılması etkili olacaktır. Ayrıca saç diplerinden sürülmeye başlayan karışım daha sonra tüm saç tellerine uygulanmalıdır. Sürme işleminin bitmesinin ardından saçlar bone ile sarılır ve 30 dakika kadar beklenir. İsteğe bağlı olarak bu süre 2 saate kadar çıkarılabilir. Yeterli beklemenin ardından saçlar ılık su ile yıkanır. Karışımın ortalama 2 günde bir saçlara uygulanması yeterlidir.

Yanan saçlara bakım maskesi

Gerekli malzemeler;

– 1 yemek kaşığı bal

– 1 adet olgunlaşmış muz

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Bir çatal yardımıyla muz iyice ezilir ve daha sonra bal eklenerek tahta kaşık yardımıyla karıştırılır. Hazırlanmış olan karışım saç diplerinden başlanarak saçların tamamına sürülür. Saçlar bir bone ya da havlu ile sarılır ve 30 dakika kadar bu şekilde beklenir. 30 dakika beklendikten sonra saçlar yıkanmalıdır. Yanan saçlara bakım maskesi 4 günde bir uygulanabilir.

Yanan saçlar için aloe vera maskesi tarifi

Gerekli malzemeler;

– 4 yemek kaşığı avokado yağı

– 2 çay kaşığı bitkisel gliserin

– 2 çay kaşığı aloe vera jeli

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Tüm malzemeler bir kap içerisinde güzelce karıştırılır ve bunun ardından karışım saç diplerinden uçlara kadar uygulanır. Ayrıca uygulama sırasında ellerde kalan yağlar ile saç diplerinde ısınma meydana gelinceye kadar masaj yapılır. Karışım saçlarda 30 dakika bekletildikten sonra nemlendirici ve bitkisel içerikli bir şampuan ile yıkanır. Bakımlı saçlara sahip olmak için her gün uygulanabilecek bir maskedir.

yanan-saclara-bitkisel-cozum-onerileri3 resimYanan saçlara hardal maskesi

Gerekli malzemeler;

– 3 yemek kaşığı zeytinyağı

– 1 yemek kaşığı hardal tozu

– 1 adet yumurta

– 1 yemek kaşığı su

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Malzemelerin tamamı cam kase içerisinde karıştırılır. Krem kıvamına gelene kadar karıştırma yapıldıktan sonra elde edilen karışım saç köklerine  1 – 2 dakika masajla uygulanır. Bunun ardından saçların tamamına yedirilir ve bu şekilde 20 dakika kadar beklenir. Bu sürenin sonunda ise saçların ılık su ile yıkanması yeterli olacaktır. 4 – 5 günde bir maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yanan saçları düzeltmek için öneriler

– Eğer saçlarınızda yanma meydana geldiyse saç şekillendirici ürünler kullanmaktan vazgeçin. Ortalama 2 ay boyunca saçlarınızı hiçbir şekilde boyatmayın.

– Boyamanın ardından ortaya çıkan yanmalarda en az saçların yarısı kadar uzama olana kadar tekrar boyatma yaptırmayın.

– Saçlarınızı yanan kısımlara kadar kestirin.

– Saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzaması kan dolaşımın hızlı olması ve hava almasına bağlıdır. Bu nedenle düzenli bir saç bakımı yapmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!