Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi

Yalova Gezilecek Yerler - Yürüyen Köşk

Yalova’da gezilecek yerler doğayı ve tarihe merak duyanları büyüleyecek bir atmosfere sahiptir. Doğanın güzelliğini her mevsim üstünde taşıyan yapısı ile ne zaman giderseniz gidin insanı büyülemeyi başarır. Yalova’da gezilecek yerler listemizi okuduğunuzda, sizde bu şehrin çekimine karşı koyamayacağınızı göreceksiniz. Şimdi Yalova’da gezip görmeniz gereken yerler listemize başlayalım;

1. Yürüyen Köşk

Yalova – Yürüyen Köşk

Yalova sahilinde bulunan bu güzel köşkümüz 1929 yılında Atatürk tarafından yaptırılmıştır. Atatürk “Ağacın dalını kesmeyin köşkü kaydırın” cümlesini kurduğu ve doğa sevgisini gösterdiği yer. Köşkteki bahçıvanlar ağacın dalları köşke dayanıyor diye dalları kesmek ister. Mustafa Kemal buna izin vermez ve meşhur “Köşkü kaydırın” emrini verir. Kısa bir süre sonra bu duruma bir çözüm bulup hemen çalışmalar başlatılır. Köşkün temeline raylar koyulur ve köşk biraz daha ileri kaydırılır. Bu olay üzerine artık köşkün adı Yürüyen Köşk olur. Herkesin ömründe bir kere de olsa gelip görmesini tavsiye ediyorum. Atamız o zamanlarda hiç düşünülmeyen bir işi düşünüp hayata geçirmiş ve bize de gidip görmek yakışır. Merkeze yakın konumu ile sahil boyundan yürüyerek ulaşmak çok kolay.

2. Karaca Arbetorumu

Karaca Arboretumunu anlatan en iyi resim

1948’de Hacı Halil Karaca kişisi tarafından kavaklık yapmak için alınmıştı. Fakat arazi 1970’li yıllar da oğlu Hayrettin Karaca kişisi tarafından başta Türkiye olmak üzere Asya, Avrupa, Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi farklı kıtalardan getirilen muazzam güzel bitkilerle süslendi. Karaca Arbetorumu Türkiye’nin ilk özel arboretumu olarak bilinmektedir.İl merkezine 5 km mesafede Samanlı Köyü içerisindedir. Bu görsel şölene bir de gelip siz görün insanın içini açan bir doğa harikası.

3. Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova Termal Kaplıcaları

Ortalama olarak 4000 sene önce oluşmuş doğa olaylarıyla oluşan Yalova Termal Kaplıcaları, Yalova il merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıkta konumlanıyor. Türkiye’de şifa turizmi denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan kaplıcalar, altın madalya sahibi tek Türk Kaplıcasıdır. Bu madalya sayesinde insanlar buraya gelirken içleri rahat ve daha güvenli olduğunu hissederek geliyor. Sularının kaliteli ve içilebilir olması sebebiyle de dünyaca bir popüleriteye sahip olan Yalova Termal Kaplıcaları 2000 yıldan itibaren insanların şifa buldukları yer olarak biliniyor. 1929 ‘larda Atatürk’ün dileğiyle hem Türkiye’ye hem de dünyaya duyurulan kaplıcalar bir numara doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanı olarak güvenlik altına alınmıştır. Yalova Termal Kaplıcaları içerisinde spor salonu, yürüyüş parkuru, banyolar ve hamamlardan oluşmaktadır. Kaplıcaları günümüzde Sağlık Bakanlığı tarafından yönetiliyor ve bu şifa turizmine her yaştan kişiler gelebiliyor.

4. Erikli Yaylası

Erikli Yaylası Yalova

Yalova’da gezilecek yerler arasında tarihi yerlerden çok doğal güzellikler bulunuyor. Erikli Yaylası, denizden 600 metre yüksekliğe sahip küçük bir yayla. Ormanlar, şelaleler, dereler ve patika yollardan oluşan geniş bir araziye yayılan bu doğa harikası özellikle günübirlik geziler için en güzel seçim yerlerindendir. Kampa ve doğa sporlarına uygun bir ortam sağlayan yayla Çifte Şelaleler ile mutlaka görülmeye değer yerlerdendir.

5. Dipsiz Göl

Yalova – Dipsiz Göl

Dipsiz Göl, Yalova’nın doğal güzelliklerinden biri olup insanın aklını başından alan bir yerdir. Çınarcık İlçesi’nin Erikli Yaylası’nda yer alan göller biri 570 metre diğeri ise 530 metre olan iki gölden oluşuyor. Büyük ve Küçük Dipsiz Göl olarak adlandırılan göller kent ormanından ortalama 2 km aralıkta konumlanıyor. Yalova yolu üstünde Çınarcık, Teşvikiye yolunu devam ederek, Bursa yolu üzerinden Hayriye, Selimiye köyleri yolunu devam ettirerek kent ormanına varılıyor.

6. Su Düşen Şelalesi

Su Düşen Şelalesi

Yalova’nın kıymetli parçalarından biri olan Su Düşen Şelalesi, Termal ilçesinin sınırları içersin de bulunmaktadır. Doğal bir güzelliğin tam ortasında yanınızda sevdiğiniz insanlarla eğlenceli bir zaman geçirmek için fazlası ile çekicidir. Yeşil doğanın içinde barındırdığı piknik alanlarında, şelaleden hoş görüntüsü ve sesleri ile birlikte bir şeyler atıştırırken ruhunuzun da dinlendiğini fark edeceksiniz.

7. Erikli Şelalesi ( Çifte Şelale )

Erikli Çifte Şelale

Marmara bölgesinin en bilindik şelalelerinden bir tanesi olan Erikli Şelalesi aynı zamanda, aynı adı taşıdığı Erikli Yaylası’nın ilerisinde yer almaktadır. Şelalenin diğer adının Çifte Şelale olmasının sebebi üstten akan büyük şelaleden sonra hemen altında bir adet daha şelalenin bulunmasıdır.

Gezinize başlamak için araçlardan indiğinizde ufak bir orman yürüyüşünden sonra ilk olarak aşağıdaki şelaleyi göreceksiniz. 10-15 metre ilerledikten sonra üst tarafta kalan şelaleyi göreceksiniz. Bu şelalelerin birbirini takip etmesi ve muazzam süratli bir şekilde akmasıyla sizi adeta büyülecektir.

Ekolojik çeşitliliği, sağlık turizmi için uygun kaplıcaları, zengin geçmişiyle Yalova, Türkiye’de keşfedilmesi gereken yerler arasında başlarda gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*