Yağlı Saçlara Özel Bakım Nasıl Yapılır?

Yağlı Saçlara Özel Bakım Nasıl Yapılır Resimler (6)

Yağ, saç derisinin saç köklerini beslemek amacı ile saç köklerine sürekli olarak salgıladığı bir vücut sıvısıdır. Yağlı saçlardan kurtulmak için yapılan işlemlerde, eğer bilinçli davranılmazsa saçın daha fazla yağlanmasına neden olunabilir. Bu nedenle yağlı saçlara özel bakım şekillerini bilip ona göre bakım yapılmalıdır.

Yağlı saçlara nasıl bakım yapılmalıdır?

Öncelikle bilinmelidir ki saç derisindeki sebum isimli maddenin oranı bozulduğunda saçlarda yağlanma görülmesi olağandır. Bu nedenle saç derisindeki sebum oranının bozulmasına neden olan kozmetiklerden uzak durulması gerekmektedir.  Sebum oranının ayarlanmasında bitkisel yöntemlerden de yararlanılabilir. Ancak bunun için yağlı saçlara nasıl bakım yapılmalıdır? sorunun cevabını iyi bilmek gerekir.

Saç kremini saç diplerine uygulamayın!

Yapılan yanlışlardan biri de saç kreminin saç diplerine kadar uygulanmasıdır. Ancak yağlı saçlara özel bakım uygulamalarında saç kreminin saç diplerine inmeden sadece saçlara uygulanması daha doğru olacağı gibi saçlardaki yağlanmanın da önüne geçilebilmektedir.

Saça uygun şampuan seçin!

Özellikle saç tipine uygun şampuan seçimim çok önemlidir. Saça uygun olan olmayan şampuan kullanıldığında kepeklenme ve yağlanma gibi saç derisi problemleri ortaya çıkmaktadır. Saçlar uygun şampuanla ve ılık suyla yıkanmalıdır. Aşırı sıcak veya soğuk su saç derisinde yıpranmalara neden olacağı için saç derisindeki bu hasarları gidermek üzere daha hızlı yağ salgılanması olmaktadır. Böylece yağlanma sorunu tekrar ortaya çıkmaktadır.

Tarak kullanmakta hassas davranın!

Uzmanlar tarak kullanmanın saçlara zarar verdiğini belirtse de bazı saçlar için tarak kullanmak gerekmektedir. Bu durumda tarak kullanma zorunluluğu olan saçlarda saçların kök kısımlarına fazla yaklaşmadan tarak kullanılabilir. Böylece tarağın köklere verdiği zararı en aza indirmek mümkün olmaktadır. Bununla birlikte saçların köklerinin rahat durumda olacağı saç toplama şekilleri seçilmelidir.

Yağlı saçlara doğal çözümler

Limon, sirke ve daha birçok bitkisel kökenli doğal kürler saçların sebum dengesini sağladığı için yağlanmaya karşı bir önlem olarak kullanılabilir. Ancak yağlı saçlara doğal bakım nasıl yapılır iyi bilmek gerekmektedir. Ayrıca beslenme şekli de vücuttaki yağlanmayı etkilemektedir. Protein alımını biraz artırarak vücuttaki yağlanmayı biraz olsun durdurmak mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*