Yağlı Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılır?

Yağlı saçlar her kişinin kâbusu olmaya devam etmektedir. Saç bakımı olarak gündeme gelen konular arasında yağlı saçlara yapılan uygulamalar da bilinmektedir. Saçların yağ oranının belli bir boyutu ve saçta kalma koşulu vardır. Bu koşulu geçtiği zaman saçlar hem zarar görmeye başlar, hem de yapılan diğer uygulamaların hiçbir etkisi ve geçerliliği kalmaz. Saçlara yapılan şekillendirmeye karşı alınmış bir önlem gibi görünür. Saçlarda bulunan yoğun yağ, saçların kabarık durmasını engeller. Bu da çoğu kişinin istemediği bir şekil olarak karşımıza çıkar. Saçlarda sanki su ıslaklığı varmış gibi bir görüntüyle gezmenizi veya hayatınızı geçirmenizi sağlayabilir. Bundan kurtulmak için birçok seçim maddeler halinde sunulmuştur. Ama saçlarda oluşan yağın oluşum sebebini bilmeden uygulanan formülün etkili olacağı düşünülemez.

Saçlarda yağ neden oluşur?

Genellikle saç yağı diye bilinir ama saç yağı diye bir şey yoktur. Aslında saç derisinin vücudun belirli bölgelerinden salgılanan vücutta fazlalık olanlarıdır. Bunlardan bir bölümü de kafa derisinden çıkar. Düz saçlık kişilerde saç yağlanması daha çok ve sık görülür. Bunun sebebi yağın ince ve düz saçta daha hızlı bir şekilde ilerlemesidir. Kıvırcık saçlarda ise bu olayın tam tersi görülür.

Saç yağlanmasında yanlış bilinen bir husus vardır. Yağlı saçlar için bakım yapan kişinin sık yıkama sonucu yağın azalacağı düşünülür.  Tam tersi olarak deri yağsız kaldığında daha çok yağ salgılar ve bu nedenle daha sık yağlanma görülür.

Yağlı saçlar için ne yapmalı sorusuna öncelikle saçları sık yıkamadan kaçınılmalıdır. Yağlı saçların en büyük düşmanı kullanılan şampuanın saçlara göre alınmasıdır. Saçlara göre alınan şampuanlar adı üzerinde saçlara etki eder. Bu yüzden kafa derisine uygun şampuanlarla saçlarda ki yağlanmalar etkisini yitirebilir. Diğer bir etki olarak yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu sebeple vücutta fazla yağ olmamış olur. Yağsız dolgun görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!