Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Günümüz de hemen hemen her bayanın en şikayetçi oldukları çıkmayan yağ lekeleridir. Televizyonda verdikleri reklamlarda genelde belli markalarla yağ lekeleri bir dakikada çıkartılıyor ama  genelde hep beyaz kıyafet kullanılıyor. Oysaki beyaz kıyafetlerin lekelerinin çıkması oldukça basittir. Yapılacak tek şey çamaşır suyuna basıp çıkartmaktır ve böylece yağ lekeleri basit bir şekilde  çıkacaktır. Ama renkli kumaşlarda böyle bir işlem uygulanmaz. Evinizde yada dışarıda yemek yerken en sevdiğiniz kıyafetlerinize yağ lekesi olursa sakın endişelenmeyin çünkü evde uygulayacağınız pratik yöntemler ile yağ lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

yağ lekesi nasıl çıkar

Kumaştan yağ lekesi çıkarma yöntemleri

Mısır nişastası ve bulaşık deterjanı ile yağ lekesi çıkarma yöntemi

Yağ lekesi olan kıyafetinizi düz sert bir zemine serin. Lekenin büyüklüğüne yetecek derecede mısır nişastasını lekenin üzerine serpin daha sonra yaklaşık 5 dakika bekleyin yağ lekesinin yoğunluğuna göre bu işlemi birkaç kez uygulayın. Ardından ılık su yardımı ile nişastayı kumaşın üstünden temizleyin. Hafif nemli olan bölgeye bulaşık deterjanından sıkın ve kullanmadığınız diş fırçası ile dairesel hareketlerle ovun. Leke çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın. Daha sonra bol su ile durulayın.

Pudra ile yağ lekesi çıkarma yöntemi

Yeni oluşan yağ lekesinin üzerine kurumadan pudra serpin. Pudra, yağı emdikten sonra temiz bir bezi pudranın üzerine serin ve kumaşı orta sıcaklıkta ütüyle ütüleyin. Kuruyan pudrayı yumuşak bir fırça ile fırçalayın.

Soğan ile yağ lekesi çıkarma yöntemi

Kuru soğanı ikiye ayırın daha sonra lekeli olan bölgeyi soğan ile ovalayın. Soğanın kurumasını bekledikten sonra lekeli bölgenin üzerine kağıt havlu yerleştirin ve orta sıcaklıkta lekeli bölgeyi ütüleyin.

Karbonat ve limon ile yağ lekesi çıkarma yöntemi

Lekeli bölgeye karbonatı serpin ve yaklaşık 5 dakika bekleyin. Daha sonra bir kabın içine limon sıkın kullanmadığınız bir diş fırçasını önce limonlu suya batırın ardından lekeli bölgeyi ovalayın.

Amonyak ile yağ lekesi çıkarma yöntemi

Lekeli bölgeye yetecek şekilde bir fincana bir miktar amonyak koyun daha sonra kullanmadığınız bir diş fırçasını önce amonyağın içine batırın ardından lekeli bölgeyi ovalayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*