Yağ Friksiyonu

Genelde yapay yöntemlerle zarar görmüş olan saçlara uygulanan yağ friksiyonu, her saç tipine uygulanabilen bir yöntemdir. Örneğin perma veya boya sırasında saçlarda meydana gelen olumsuz etkiler bu yöntem dahilinde ortadan kaldırılabilmektedir.

Yağ friksiyonu nasıl yapılmaktadır?

yağ friksiyonu1Bu uygulama için öncelikle 40 ml tatlı badem yağı ve 20 ml hintyağı karıştırılmaktadır. Hazırlanmış olan karışım saçlara masaj yapılarak sürülmekte ve özellikle saçların uç kısımlarına iyi bir şekilde yedirilmektedir. Masaj ile uygulanan karışım saçlarda yaklaşık olarak 1 saat kadar bırakılmakta ve sonrasında saçlar iyice durulanmaktadır.

Yağ friksiyonu kepeğe karşı etkili midir?

Yapısal saç hasarlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olan yağ friksiyonu, kepek oluşumunun da önüne geçen saç bakım uygulamaları arasında yer almaktadır. Kepeğe karşı uygulanacak karışım için;

– 10 damla okaliptüs yağı

– 15 damla biberiye yağı

– 50 ml. jojoba yağı

gerekmektedir. Bir araya getirilen malzemeler sıcak su banyosu içerisinde karıştırılmakta ve kafa derisine masaj yapılarak uygulanmaktadır. Karışımın 30 dakika kadar kafa derisinde kalması yeterlidir. Bunun ardından iyi bir durulama yapmak ve saçları karışımdan tamamen arındırmak gerekmektedir. Her gün yapılması tavsiye edilen karışım, zamanla kepek oluşumunun önüne geçmekte ve saçların tamamen kepekten uzak kalmasını sağlamaktadır. Kepeğe karşı yağ friksiyonu birçok kadın tarafından uygulanan yöntemlerden biridir. Düzenli bir uygulama yapıldığında bu yöntem ile var olan kepek oluşumları ortadan kalkmakta ve bir daha saçlarda kepek oluşumu meydana gelmemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*