Yağ Eriten Hareketler

Bayanların en büyük dertleri fazla kilolardır. Bu kilolar, belli bölgelerde yağların toplanması ile olur. Bu yağlardan kurtulmak için de spor yapmak, en azından evin içinde bile olsa belirli spor hareketlerini uygulamak gerekir. Hem yediklerinize dikkat ederek hem de bu hareketleri yaparak, vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulabilir ve fazla kilolarınızı bir anda yok edebilirsiniz. Ancak burada önemli olan nokta bu hareketlerin bir gün değil, düzenli olarak yapılması ve haftada bir kez arttırılarak gitmesidir.

Örneğin; karın yağlarınız için mekik çekiyorsanız, bunu günden 5 yapın ve bir hafta sonra günde 10 kez yapmaya devam edin. Bu arttırma işlemini, yağlarınızdan kurtulana kadar tekrarlayın. Çünkü vücudunuz yaptığınız hareketlere alışacak ve daha az tepki verecektir. Uzman tavsiyeleri de yapılan egzersiz hareketlerinin haftada bir kez arttırılması yönündedir.

Peki, yağ yakmanızı sağlayacak olan hareketler nelerdir? Gelin bu hareketleri ve nasıl yapıldıklarını inceleyelim;

  1. Step Aerobik

Eğer kilo vermek ve yağ yakmak istiyorsanız, step aerobik hareketini mutlaka yapmanız gerekir. bu hareketle 1 saat içinde yaklaşık olarak 800 kalori harcarsınız. Bu eğlenceli hareketler müzik eşliğinde yapılır ve spor yaparken ruhunuzun da dinlenmesini ve mutlu olmanızı sağlar. Bu hareketlerin ana amacı bacakların sıkılaştırılıp gerginleşmesi. Ancak vücudunuzun tüm noktalarını çalıştırır ve hızlı yağ yakmanızı sağlar. Bu egzersizi yapabilmek için kendinize kaymayacak bir aerobik tahtası edinmelisiniz. İnternette olan videolardan da yardım alarak, düzenli bir şekilde uygulayın.

step-aerobik-1

  1. Mekik çekmek

Karın yağlarınızdan şikâyetçiyseniz, mutlaka mekik çekme hareketini uygulayın. Bu hareketi bir kez yapsanız bile karın kaslarının hareketleneceğini unutmayın. Bu nedenle düzenli olarak uygulayın. Hareketi yapmak için düz bir zemine yatın. Bacaklarınızı, ayaklarınız terde kalacak şekilde bükün. Ellerinizi başınızın altına alın ve yarım mekik denilen, sadece başınızı yukarı kaldıracak şekilde hareketi uygulayın. Bunun ardında vücudunuzun tamamını bükmüş olduğunuz bacaklarınıza değecek şekilde kaldırıp yatırın. Bu tam mekik hareketini de düzenli olarak uygulayın.

indir

  1. İp atlama hareketi

Çocukluktan bu yana severek yaptığınız ip atlamak, size hiç ummadığınız kadar kalori yaktırabilir. Öncelikle kendinize bir spor ipi edinin. Bu iple birlikte belirli düzende, kendinize uyacak şekilde dakika ayarlayın ve atlayın. İp atlama ile ortalama olarak 700 kalori harcayabilirsiniz. Üstelik vücudunuzun tüm yağları harekete geçer ve erimeye başlar. Eğer solunum ve kalple ilgili herhangi bir probleminiz yoksa, bu sağlık solu egzersizi mutlaka yapın. Çünkü bu egzersiz metabolizmanızın hızlanmasını sağlar ve spor yapmasanız bile kalori harcamaya devam edersiniz.

Bu egzersizi yaparken; yere parmak uçlarınızla değmeye, dirseklerinizi vücudunuz ile birleştirmeye, kalp atış hızınızı takip etmeye ve belinizde bir sıkıntı varsa, doktorunuza danışarak bu egzersizi uygulamaya dikkat etmelisiniz.

images

  1. Pilatesin the handred hareketi

Eğer daha önce pilates yapmışsanız bu hareketi mutlaka uygulamışsınız demektir. çok fazla kalori yakanıza neden olan bu hareket, genel olarak bacak ve karın yağlarında etkilidir. Bu egzersize başlamadan önce karnınızı sıkı ve bel boşluğunuzu kapatın. Yere sırt üstü yatın. Ardından dizlerini karnınıza kadar bükün ve başınızı kaldırın. Ellerinizi düz bir şekilde karnınıza kadar kaldırın. Bacaklarınızı 45 derecelik açıyla yukarı uzatın. Bu haldeyken kollarınızı hızlı bir şekilde aşağı ve yukarı hareket ettirin. Burada önemli olan nokta nefes alıp vermektir. Elleriniz hareket ettirirken 5 saniyede nefes alıp 5 saniyede nefes veriyorsunuz ve bu nefes egzersizini hareketi yaparken 10 kez tekrarlıyorsunuz.

indir-1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*