Vücudunuz Hamileliğe Hazır Mı?

Vücudunuz Hamileliğe Hazır Mı Resim

Hamile kalmak istiyorsunuz, ancak vücudunuz hamileliğe hazır mı? Eğer bu konuda teraddütleriniz varsa vücudunuzu hazırlamadan önce hamile kalmamanızı tavsiye ederiz. Vücudun hamilelik için hazır olması anne sağlığı açısından oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle annenin hem psikolojik hem de biyolojik açısından gebeliğe hazır hale gelmesi önemli bir husustur.

Vücut hamileliğe nasıl hazırlanır?

Herr açıdan sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne adaylarının vücutlarını gereken şekilde hazırlaması tavsiye edilmektedir. Vücudun kendini hamileliğe hazırlaması için 5 farklı konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Şimdi bu adımları daha yakından inceyelelim ve sağlıklı bir gebelik dönemi için vücudunuzun nasıl olması gerektiğine bakalım.

Kaç Kilosunuz?

Hamilelikte kilo pek çok açıdan önem arz etmektedir. Gebeliğin sorunsuz geçmesi için anne vücudunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri kilodur. Uzmanlar hamile kalmadan önce anne adaylarının ideal kiloda olması gerektiğini belirtmekte ve bunun yanında aşırı kilo almaktan kaçınmalarını tavsiye etmektedir. Hamilelik döneminde fazla kilo ile gelen riskler arasında düşük doğum, sakat çocuk ve erken doğum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının ideal kilolarını hesaplaması ve bu şekilde hamile kalmaları önerilmektedir.

BKİ(Beden Kitle İndeksiz)=Kilo/Boydenklemi ile anne adaylarının ideal kilolarını hesaplaması mümkündür. Eğer anne adayı ideal kilosundan 8 kilo aşağıda ve yukarıda ise diyetistenden yardım almalı ve  normal kilosuna ulaşmalıdır.

Beslenme nasıl olmalıdır?

Vücudunuz Hamileliğe Hazır Mı1 Resim

Hamile kalmadan önce vücudun kendini hamileliğe hazırlaması için beslenme de önemli bir konumda yer almaktadır. Beslenmenin istenen bir şekilde ayarlanabilmesi için rutin bir günde neler yaptığını not alması ve nelerle beslenmesi gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir. Tutulacak olan 3 – 4 günlük beslenme günlüğü ile kişi ne kadar besin harcadığını kolayca öğrenebilmektedir. Bunun yanında tüketilmesi gereken besinleri de bu yolla öğrenmek mümkündür. Alınması gereken vitaminler, mineraller bu yol ile kolayca görülebilmektedir.

Kendi planınızı oluşturmaya özen gösterin!

Anne adayının özellikle beslenme ve buna benzer konularda kendi planını oluşturması gerekmektedir. Örneğin anne adayının her öğünde tüketmesi gereken 5 besin grubunun bulunması önemlidir. Şimdi anne adayları için öğlen ve akşam yenebilecek şekilde bir öğün hazırlayalım.

Et grubu – Izgara balık ya da tavuk

Sebze ve Yağ grubu – Zeytinyağlı sebze yemeği

Tahıl grubu – 1 ya da 2 dilim ekmek

Süt grubu – Yoğurt

Bu besinlerden her birinin yeterli ölçülerde vücuda alınması dengeli bir beslenme meydana getirilmesi adına önemli bir konumda yer almaktadır.

Yetersiz beslenmeye dikkat!

Hamile kalmadan önce daha sağlıklı bir vücut için dengeli ve yeterli bir beslenme gerekir. Vücut kendisi için gerekli olan vitamin ve mineralleri almalıdır. Yetersiz beslenme sonucunda zayıflık, şişmanlık, yüksek kolestrol ve anemi gibi sorunların ortaya çıkması mümkün olabilmektedir. Anne adayı bu tür sorunlardan birine sahip olup olmadığını kontrol etmek için gebelik öncesi bir doktora görünebilir ve varsa sorunları çözerek hamile kalma aşamasına geçebilir. Ancak halime kalmadan önce var olan bu tür hastlaık problemlerinin kesinlikle çözüme ulaştırılması gerekmektedir.

Kötü alışkanlıklara son verin!

Anne adayında sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar bulunuyorsa hamile kalmadan önce kesinlikle bu alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir. Bunun yanında anne adayının öğün atlamaması ve gün içerisinde fırsat bulduğu her an bol bol su içmesi de yine dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*