Vücudu Sıkılaştırma Hareketleri Nelerdir?

vucudu-sikilastirma-hareketleri-nelerdir resim

Harika ve etkili bir vücuda sahip olmanın çeşitli yöntemleri bulunur ve bunların en başında ise vücut sıkılaştırma hareketleri gelir. Düzenli bir şekilde yapılan egzersiz hareketleri ile formda kalmak ve daha fit bir vücuda sahip olmak her zaman için mümkündür. Sıkı bir vücut için spor yapmak çok önemlidir. Bu nedenle kadınlar spor hareketlerine hiçbir zaman ara vermemeli ve belirli periyotlar ile egzersiz hareketlerini tekrarlamalıdır.

Vücudu sıkılaştırma hareketleri arasında neler yer alır?

Vücudun istenen bir sıkılığa ulaşması için çeşitli hareketler bulunur. Şimdi sizlere sunacağımız 5 farklı hareketi her gün düzenli olarak uygulayarak fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ancak her hareketi düzenli bir şekilde yapmalı ve ihmal etmemelisiniz. Vücut sıkılaştırma hareketi diyerek geçmeyin, çünkü bu hareketler sağlıklı ve etkileyici bir vücudun kilit anahtarları olarak karşımıza çıkar.

Plank egzersizi

Plank egzersizinde şınav çekilirken alınan pozisyon alınır ve şınav hareketinden farklı olarak eller üzerinde değil de dirsekler üzerinde durulur. Kollar dirsekten 90 derece bükülerek yere değdirilir ve ayak uçları da yere değdirilerek para yere paralel konum alınır. Bu şekilde pozisyon alınmasının ardından karın ve kas kasları sıkılır ve sıkma işlemini düz bir haldeyken yapmak önemlidir. Hareket 20 defa tekrarlanır ve 2 dakika kadar dinlenmeye geçilir. Dinlenme süresinin bitmesi ile hareket 20 kez yine tekrarlanır. Hareketin 3 set şeklinde yapılması yeterlidir.

vucudu-sikilastirma-hareketleri-nelerdir1 resim
Plunk Hareketi

Lunge hareketi

Lunge hareketi vücut sıkılaştırma hareketleri arasında önemli bir konumda yer alır. Hareketi yaparken öncelikle ayakta düz bir şekilde durulur. Sonrasında ilk olarak sağ ayak ileri atılır ve bacak dizlerden kırılarak eğilme işlemi gerçekleştirilir. Bu arada diğer ayak sabit kalmalıdır. Gereken pozisyonun alınmasının ardından eğilip kalkma işlemi her iki ayak için de 3 set olarak uygulanır. Her sette 12 kez eğilip kalmak gerekmektedir. Bu arada eğilme işlemi sırasında nefes almak ve bacak geriye çekilirken alınan nefesi vermek önemlidir. Nefes burundan alınmalı ve ağızdan verilmelidir.

vucudu-sikilastirma-hareketleri-nelerdir2 resim
Lunge Hareketi

Air squat

Pek çok kası aynı anda çalıştırmasıyla oldukça önemli bir konumda yer alan air squat hareketi, özellikle kalça kaslarının çalışmasında etkilidir. Hareketi yapmak için ilk olarak dik bir şekilde ayakta durulur ve ayakların karşıya bakması gerekir. Bunun ardından kollar ileriye uzatılır ve bu şekilde bacaklar dizlerden kırılarak yarım şekilde eğilme işlemi gerçekleştirilir. Eğilirken burundan nefes alınmalı ve kalkarken ağızdan verilmelidir. Hareket 3 set şeklinde 12’şer defa uygulanmalıdır.

Ayrıca air squat hareketi bir sopanın enseye konulması ve ellerle sopanın uç kısımlarından tutulmasıyla da gerçekleştirilebilmektedir.

vucudu-sikilastirma-hareketleri-nelerdir3 resim
Air Squat Hareketi

Jump hareketi

Vücut sıkılaşmasına yardımcı olan jump hareketi oldukça basittir. Hareketin yapılması sadece zıplamadan ibarettir. Kişinin olduğu yerde dik bir şekilde durması ve dizlerin karına kadar çekilerek zıplanması yeterlidir. Kalça ve karın kaslarının çalışmasını sağlayan jump hareketi, bacak kaslarının çalışmasında etkili sonuçlar ön plana çıkarmaktadır. Vücutta bulunan fazla yağların bu hareket ile erimesine sağlamak mümkündür. Jump hareketi 3 set olarak yapılır ve her sette 30 kez zıplanmalıdır. Her set arasında 30 saniye kadar dinlenmek yeterlidir.

vucudu-sikilastirma-hareketleri-nelerdir4 resim
Jump Hareketi

Reverge lunge

Diğer adıyla ters çökme hareketi olarak karşımıza çıkan reverge lunge için öncelikle ayakta durulur. Sağ bacak öne atılır ve öne atılan bacak 90 derece olarak dizlerden kırılır. Bu şekilde eğilme işlemi gerçekleştirilirken diğer ayak yere yaklaşır ve burada dikkat edilmesi gereken dizin yere yaklaşması ancak temas etmemesi olmaktadır. Reverge lunge hareketi, bacak, kalça ve uyluk kaslarını önemli ölçüde çalıştırır. 3 set halinde her iki bacak için de uygulanır ve her sette 12 defa eğilme gerçekleşir.

vucudu-sikilastirma-hareketleri-nelerdir5 resim
Reverge Lunge Hareketi

3 yorum

  1. bu hareketlerden her biri farklı bölgeleri çalıştırıyor. vücut sıkılaştırma hareketleri ile daha gergin bir cilde sahip olmak mümkün. ben düzenli bir şekilde yapıyorum ve fit bir vücuda kavuşmama çok az kaldı :))))

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*