Vitamin – Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur

Vitaminler ve minareller bulunduğu besinler ve bu vitaminlerin insan sağlığına faydalarından bahsedeceğiz.Hangi besinlerde hangi vitamin ve mineraller bulunur göz atalım.

A Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

A vitamini, süt, peynir, yumurta, ciğer ve balık yağında bulunur. Göz sağlığına faydalıdır. Derideki ve saçtaki hücrelerin gelişmesini sağlar. Antioksidan görevi görerek hücreleri hasardan korur.  A vitaminin besin olarak alınan şekline retinol denmektedir ve yüksek miktarda kullanıldığında kemikleri güçsüzleştirir, kırılma riskini arttır. A vitaminin diğer bir hali olan beta katoninde herhangi bir risk yoktur.

D Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

D vitamini, daha çok d vitamini takviyeli sütlerde bulunur. Kalsiyum emilimini arttırır. Kemik ve dişlerin gelişimine katkıda bulunur. Sinir sitemine ve kaslara destek olur.

E Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

E vitamini, sebze yağlarında, çekirdekler ve kabuklu yemişlerde, buğday tohumunda ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.  Antioksidan görevi görür ve kan hücrelerinin oluşmasına yarar.

K Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

K vitamini, ıspanak, brokoli, süt ve yumurtada bulunur.  Kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinleri üretirler.

B1 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B1 vitamini, baklagiller, çekirdekler, kabuklu yemişler, tahıllar ve kahvaltılık gevreklerde bulunur. Yiyecekleri enerjiye dönüştürerek, kasların ve sinir siteminin çalışmasına faydalıdır.

B2 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B2 vitamin, süt, yoğurt, et ve sebzelerde bulunur. Besinlerden alınan enerjinin açığa çıkmasına yardımcı olur. Hormonları düzenler. Göz ve cilt sağlığına yardımcı olur

B3 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B3 vitamini, et, balık, baklagiller, kabuklu yemişler, tam tahıllı ekmeklerde bulunur. B3 vitamini yiyeceklerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olarak, alyuvar oluşumunu sağlar. Vücudun bazı hormonları kullanması için önemlidir.

B6 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B6 vitamini, tavuk, balık, yumurta, esmer pirinç ve tam tahıllı ürünlerde bulunur. Alyuvar oluşumuna yardımcı olur. Vücudun protein üretmesini destekler. Enfeksiyonlarla mücadele eder.

Hangi Besinlerde

B12 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B12 vitamini, et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve sütte bulunur. Alyuvar oluşumuna yardımcı olur. Sinir sitemini korur ve damar sertliği riskini azaltır.

C Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

C vitamini, turunçgiller ve yeşil sebzelerde bulunur. Antioksidan görevi görür. Sağlıklı bir cilt için gereklidir. Stres veya hastalıklı dönemlerde metabolizmayı destekler.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Folik asit, sebzeler, meyveler, baklagiller, mayalı ekmekler ve buğday tohumunda bulunur. Yeni vücut hücreleri üretmeye yararlar. Hamilelik döneminde kullanılmalıdır. Doğumdan önce ve doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Damar sertliği riskini azaltır.

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Kalsiyum, süt ve süt ürünleri, soya peyniri, sebzeler ve somonda bulunur. Kemin ve dişlerin oluşumunda önemlidir. Kasların kasılmasına yardımcı olur. Kolon kanseri riskini azaltır.

Krom Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Krom, tam tahıllı ürünler, kepekli kahvaltılık gevrekleri, bira mayası, dana ciğeri ve buğday tohumunda bulunur. Karbonhidratların ve yağların enerjiye dönüştürülmesinde insülin ile birlikte başrol oynar.

Bakır Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Bakır, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu yemişler, çekirdekler, baklagiller ve tüm tahıllarda bulunur. Cilt ve bağ dokusunun oluşumunu sağlar.

Demir Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Demir, et, kümes hayvanları, balık, kahvaltılık, meyveler, sebzeler ve tam tahıllı ürünlerde bulunur. Kan dolaşımında oksijenin taşınmasını sağlarlar.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Magnezyum, kabuklu yemişler, baklagiller, tüm tahıllar, yeşil sebzeler ve muzda bulunur. Yiyeceklerin metabolize edilmesini sağlarlar. Hücreler arasındaki kimyasal reaksiyonlarda rol oynarlar.

Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Fosfor, süt, et, balık, kümes hayvanları, baklagiller ve meyvelerde bulunur. Güçlü kemikler ve dişler için gereklidir.

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Potasyum, meyveler, sebzeler, et ve baklagillerde bulunmaktadır. Sinir sitemine faydalıdır. Kasların kasılmalarına yardımcı olur. Kan basıncının korunmasını sağlar

Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Selenyum deniz mahsulleri, böbrek, ciğer ve tahıllarda bulunur. Antioksidan görevi görmektedir. Kalp kasları için faydalıdır.

Sodyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Sodyum, sofra tuzu, sebzeler, hazır yiyecekler ve şişe sularında bulunur. Vücuttaki sıvıların akışkanlığını sağlar. Kalp kasının ritmini kontrol etmeye yarar.

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

Çinko, et, kümes hayvanları, istiridye, yumurta, baklagiller, süt, yoğurt ve tam tahıllı ürünlerde bulunur. Sperm üretiminde yararlıdır. Enerji gelişimi ve iletiminde rol oynar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*