Vintage Gelinlik Tasarımları

Her dönemin farklı kültürel yapısının moda dünyası üzerinde bıraktığı farklı izler bulunmaktadır. Belirli bir dönemi yansıtan figürlerin ilerleyen yıllarda tekrar gündeme gelmesiyle de figürlerin temsil ettiği yılların etkisi yaşanılan zamanda tekrar gündeme gelmektedir. Böylece ortaya çıkan moda ürünlerinden biri de vintage gelin modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gelinlik modelleri kendi zamanının belirgini izlerini taşımakta ve günümüze yansıtmaktadır.

Vintage modası nedir?

Vintage modası demek geçmiş zamanlarda ortaya çıkmış ve bulunduğu dönemin sembolü haline gelen tasarımların, simgelerin ve her türlü materyalin modern zamanda farklı moda sektörlerinde işlenmesi demektir. Yani Marilyn Monroe’nun üzerinde taşıdığı ve o dönemin adeta simgesi haline gelen gelinlik modellerinin günümüz modasına uyarlanarak kadınların beğenisine sunulması bir vintage modası sanatıdır. Vintage modasının günümüzde moda sektöründe çok farklı alanlarda kullanıldığını örmekteyiz. Kullanım alanlarından biri de gelinlik modelleridir.

Hangi tür vintage gelinlik modelleri bulunmaktadır?

Vintage gelinlikler üretildiği dönemin özelliklerini taşıyan modellerden oluşmaktadır. Buna en güzel örnek kabarık olmayan eteklere sahip gelinlik modelleri verilebilir. Geçmiş yılların modern gelinlik modellerinde askılı modeller oldukça revaçta olan modellerdi. Askılı modeller arasında ise göğüs kısmından yukarıda askıyı oluşturan bölümü tül olan tasarımlar daha çok tercih edilmekteydi. Şimdiler de bu model gelinlikler vintage tasarımlar arasında yerini almaktadır. Bu şekilde tasarlanan gelinlikler en fazla tercih edilen vintage gelinlik model tasarımları olarak dikkat çekmektedir.

Genel olarak bakıldığında vintage gelinliklerin sade bir tasarıma sahip oldukları görülmektedir. Gelinliklerin tasarımındaki bu sadeliğin gelinliğin görünümde geri planda kalmaması adına kumaşlarda işlemeler ve modellerde farklı süslemelere gidilmiştir. Gelinlik üretiminde kullanılan kumaşlarda ve tüllerde işlemeler kullanılmış, bazı modellerin bel kısmına kuşak geçilmiş, bazılarında kurdelelerle çeşitli şekiller yapılmıştır. Yoğun tül süslemeleri olan vintage modelleri de o dönemin ilginç tasarımlarını yansıtmaktadır.

Vintage gelinlikler arasında straplez modeller çok fazla bulunmamaktadır. Bu modellerin yerine daha çok askılı modeller üretilmektedir. Askılı gelinlik modellerinin tasarımında kullanılan göğüs ve sırt dekolteleri çok derin değildir. Sırt ve göğüs dekolteleri neredeyse tüm vintage gelinlikler için standart tasarım öğeleridir.

Daha sade ve gelenekçi görünüm ortaya koyan vintage model gelinlikler düğünün yapılacağı mekana göre tercih edilmelidir. Eğer düğün bir kır düğünü şeklinde veya otel bahçesi gibi bir ortamda organize edilmişse vintage gelinliklerin rahat olması nedeni ile tercih edilmesi uygun olabilir. Ancak vintage gelinliklerin modern detayları olan bir düğün organizasyonunun temasına uygun olabileceği söylenemez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*