Varis Çorapları Nerede Satılır

Varis çorapları genelde mesleki olarak sürekli ayakta duranlar ve kronik arter hastalığı olanlar tarafından sıkça kullanılır. Bacaklarda oluşan ağrı ve sancılar zamanla dayanılmaz bir hale gelir ve varis çorabının kullanılması zorunlu olur. Özellikle ayakta kalan öğretmenler, hemşireler, inşaat işçileri ve buna benzer meslekleri yapanlarda sık görülen varis, bu çoraplar ile önlenmeye çalışır. Ayrıca buradan dikkat edilmesi gereken varis çorapları tedavi etmez, sadece oluşmasını önler ya da oluşan varisin artmasının önüne geçer. Peki, varis çorapları nerede satılır? merak edilen konuların başında bu gelmektedir. Şimdi bu konuya daha yakından göz atalım. Daha fazla bilgi için forum bölümüne göz atabilirsiniz.

Varis Çorabı Satan Yerler Nelerdir

Varis çorabı genelde eczaneler ve medikal ürünler satan yerlerde karşımıza çıkar. Ancak asıl alınması gereken yerler, kalp damar uzmanlarının önerisi ile reçete edilerek alınmasıdır. Kalp damar uzmanları tarafından öncelikle varisin derecesi tespit edilir ve bunun ardından oluşan varisin derecesine göre reçeteye varis çorabı yazılır. Hatta uzman, varis çorabı için rapor çıkarır ve bu rapor ile SGK reçete edilen varis çorabının belirli bir kısmını öder. Yani bilinçli bir kullanım için varis çoraplarını bir doktor kontrolünde edinmek en uygunudur.

Varis Çorabı Giyerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Varis çorabı sıradan bir çorap olmadığı için giyerken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Şimdi varis çorabı giyerken dikkat edilmesi gerekenlere daha yakından bakalım.

  • Öncelikle kilo ve boya uygun bir şekilde varis çorabı bedeni seçilmelidir.
  • Varis çorabı yatar pozisyonda giyilmelidir.
  • Ayaklar yukarı kaldırılır ve bacaklara geçirilir.
  • Varis çorabının bacaklara geçirilmesi yavaş hareketlerle olmalıdır.
  • Kasığa kadar uzanan çoraplarda lastik kısım kasığa kadar gelmelidir.
  • Külotlu olan varis çoraplarında ise lastikli kısmında bele kadar gelmesi gerekir.

Varis Çorabının Zararları Nelerdir

Varis çoraplarının kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar dikkate alınmadığında varis çorapları yarardan çok zarar getirir. Peki, varis çorabı zararları nelerdir? ya da varis çorabı kullanımında zarar görmemek için neler yapılabilir? bunlara bakalım.

Varis çorabı kullanımı öncelikle doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. Doktor tavsiyesi olmadan ya da bir doktor tarafından reçetelendirilmeden bilinçsizce kullanılan varis çorapları beklenmedik sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Varis çoraplarında basınç ve seviye önemli kriterlerdir. Bu basınç varislerin bileklere uyguladığı baskı bilinir ve bu nedenle kullanılacak çorabın basınç ölçüsünü uzman bir doktor belirlemelidir. Bunun yanında varis çorabının seviyesi de yine doktor tarafında belirlenmeli ve bunun ardından kullanılmaya başlanmalıdır. Doktor kontrolünde kullanılmayan varis çorapları varislerin daha da artmasına neden olabilir. Bu yüzden varis nedeniyle sıkıntı yaşayan birinin kesinlikle kendi başına varis çorabı alarak kullanması yanlış bir uygulama olacaktır.

Varis Çorabı Giyilmezse Ne Olur

Öncelikle varis çorabının neden giyilmesi gerektiğini bilmek gerekir. Bir varis çorabı hiçbir zaman bacaklarda oluşan varislerin yok olmasını sağlamaz. Yani var olan varisler çorabı kullanımı ile giderilmez. Varis çorapları bacaklarda varis nedeniyle oluşan ağrının azalmasına hatta tamamen ağrının yok olmasına yardımcı olur. Bunun yanında varislerin ilerlemesini durdurucu etkileri vardır. Varis çorabı giyilmezse ne olur? sorusunun cevabı işte buradadır. Eğer varis çorabı giyilmezse bu dertten mustarip olan biri sürekli bacaklarında ağrılarla karşı karşıya kalır. Bunun yanında varisler daha da ilerler ve bacaklarda dağılmaya devam eder. Oluşan ağrının şiddeti arttıkça kişi ayakta durma konusunda sıkıntı yaşar. Özellikle ayakta durması gereken bir meslek sahibi ise iş sırasında sürekli bu ağrıları yaşamak zorunda kalır ve ilerleyen ağrılar kişinin işinden dahi uzaklaşmasına neden olabilir.

Tabi varis çorabı giyilmemesi sadece ağrıların artmasına neden olmaz. Aynı zamanda varislerin çoğalmasına neden olur ve zamanla varisler bacaklarda geniş bir yer kaplamaya başlar ve böyle bir durumda yaşanacak sorun daha fazla ön plana çıkabilir. Çünkü bacaklarda varis yoğunluğu ne kadar çoksa kişinin ağrı şiddeti de aynı oranda artar.

Varis Çorabı Kullanım Süresi Nedir

Aslında varis çorabı kullanım süresi tamamen doktor tarafından belirlenir. Duruma göre birkaç yıl hatta ömür boyu kullanmanız gereken durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle varis çorabını ne kadar süreyle kullanacağınıza doktorunuz karar verir. Buna ek olarak eğer doktor derin ven yani diğer adıyla damar trombozu nedeniyle varis çorabı kullanmanız gerektiğini söylemiş ise bunun anlamı varis çorabını en az 2 yıl kullanmanız gerektiğidir.

Diğer yandan her varis çorabı ortalama 4 – 6 ay arasında kullanım için uygundur. Bu sürenin sonunda yenisi ile değiştirilmeli ve yeni bir tane alınarak o kullanılmaya başlanmalıdır. 6 aydan daha fazla kullanılan varis çorapları etkisini zamanla kaybeder. Yani çorabın basınç özelliği azalır ve bu da varis ağrılarının tekrar ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle bir çorap gerekli kullanım talimatlarına uyulmuş olsa bile en fazla 6 ay kadar kullanılmalıdır. Ayrıca doktorlarda varis çoraplarının ortalama 6 ayda bir değiştirilmesini tavsiye etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*