Vajinismus Nedir ve Tedavisi

Vajinismus Nedir ve Tedavisi Resim
Vajinismus Nedir ve Tedavisi

Vajinismus nedir?

Özellikle ülkemizde kadınların bilinçaltı çocukluklarından itibaren ilk gece korkusu ile kodlanır. Kadınlara küçük yaşarlından itibaren ilk cinsel ilişkide kötü bir şeyler yaşayacakları, canlarının yanacağı, aşırı kanama olacağı gibi hikâyeler anlatılır. 0 – 7 yaş arası kız çocuklarının bilinçaltında ilk cinsel ilişki şeklinde bir kodlanma söz konusudur.

Vajinismus, genel anlamda tanımlanacak olursa herhangi bir problem olmamasına rağmen kadının korku, endişe gibi nedenlerden dolayı cinsel ilişkiye girememesi durumudur. Yani bilinçaltının temel korunma tepkisi olan korku duygusunun dışavurumu anlamına gelir.

Vajinismusun bir diğer tanımı da vajina girişinde yer alan pelvik kaslarının istemsiz ani kasılmalarıdır. Burada oluşan kasılma, vajina girişini kapatarak cinsel ilişkiyi acılı ve imkânsız kılar.

Kadınlarda meydana gelen vajinismus değişik şekillerde görülebilir. Bazı vajinismuslu kadınlarda doktor muayenesi ve tampon koyma esnasında sorun yaşanmazken, bazıları hiçbir nesne girişine izin vermezler. Bazıları da kısmen penis girişine izin verir ancak ilişki oldukça ağrılı olur.

Vajinismus Nedir ve Tedavisi2 Resim
Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Neden Olur?

Kadınlarda vajinismusun nedeni psikolojiktir ve kolay teşhis edilen, yüzde yüz tedavi edilen bir hastalıktır. Vajinismus nedenleri arasında en yaygın olanı kızlara gençlik çağlarında öğretilen yanlış ve katı bilgilerdir. Bu çağlarında kızlara cinsel ilişkinin kötü ve pis bir eylem olduğu söylenerek bilinçaltları etki altına alınmaktadır. Yıllarca kadınlara cinsel ilişkinin sadece erkeklerin faydalandığı, kadınların uzak durmaları gerektiği düşünceleri sürekli olarak dile getirilmiştir. Bu düşüncelerle bilinçaltı doldurulmuş bir genç kız ilk ilişki sırasında istem dışı olarak rahatsızlık duyacak ve ilişkiye giremeyecektir.

Vajinismusun nedeni ne olursa olsun çiftler bunu çözmek isterse yüzde yüz tedavi edilebilir. Ancak eşlerin tedaviye ne kadar istekli oldukları ve bir terapiste başvurmaları önemlidir.

Anne babanın kızını küçük yaşlardan itibaren büyümeye, cinselliğe ve kadın olmaya hazırlamaması ve gereksiz koruyucu tutumları vajinismusa neden olur. Ayrıca kadının cinsel ilişki konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması ve çevresinden gerçek dışı bilgiler edinmesi sebebi ile zihninde cinsel ilişkiyi acı ve rahatsızlık yaratacak bir süreç olarak tanımlaması da vajinismusun nedenlerinden biridir.

Vajinismusun bir diğer nedeni de geçmişte yaşanan travmalar veya küçükken yaşanılan taciz gibi durumlardır. Böyle nedenlerden dolayı vajinismus olan kadınlar ne yazık ki severek evlendikleri eşleri ile cinsel hazzı yakalayamamaktadır.

Vajinismus sorununu pek çok kadın yaşar, bu nedenle bu problemi fark eden her kadının utanıp sıkılmadan bir doktora başvurmaları gereklidir. Böyle bir sorunu fark ettiği halde yıllarca bununla yaşayan ve 5 – 10 sene sonra boşanan kadınlar vardır. Sağlıklı bir yaşam tarzı eşler arasındaki sevgi bağını kuvvetlendirir ve kötü olaylara karşı toleransı artırır.

Böyle bir sorunu olduğunu fark eden kadınlar mutlaka bir doktora başvurarak yardım almalıdır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

– Kadının cinsel ilişki deneyimini gerçekleştirememesi veya ilişkinin ağrılı ve acılı olması

– İlişki anı geldiğinde vücudun tümünde veya kalça ve bacaklarda kasılmaların olması

– Cinsel ilişki anı geldiğinde terleme, bunalma, bayılma hissi yaşanması

– Kişinin cinsel ilişkiyi istediği halde istemsiz bir şekilde bu eylemden kaçınması

– Sık olarak bacaklarını kapatması ve kendini geri çekmesi

– Başarısızlıkla sonuçlanan cinsel ilişki sonrasında ağlama krizlerinin olması

– Cinsel ilişki düşüncesi akla geldiğinde ağrılı ve acılı geçeceği düşüncesi

– Gibi belirtiler vajinismusun en önemli belirtileridir. Bu belirtilere göre vajinismus olup olmadığınızı anlayabilirisiniz. Sonuçta sizin kendi içinizde ne yaşadığınızı kimse bilemez, ancak siz bilirisiniz.

Cinsel ilikliye girememe veya ilişkinin ağrılı geçmesi durumunda vajinismus olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir cinsel terapiste başvurun. Alanında deneyimli bir cinsel terapist eşliğinde vajinismus kesin tedavi edilebilen bir hastalıktır.

[wp_ad_camp_1]

Vajinismus Nedir ve Tedavisi1 Resim
Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus hastası olan kadınların tedavisinden farklı yöntemler uygulanır. Uygulanacak olan tedavi yöntemi kişinin yaş, kültür düzeyi, evlilik süresine ve sosyal yapısına göre değişiklikler gösterir. Bunlar göz önünde bulundurularak hastayı muayene eden hekim uygun olan vajinismus tedavisi yöntemini seçer. Bu nedenle hekim ile hasta arasında bir uyum olması şarttır.

Vajinismus hastaları, cinsel ilişkinin ağrılı olmayacağını, pek çok kişinin bu ilişkiyi rahatlıkla yaşayarak zevk aldığını bildiği halde, içinde yaşadığı kaygılar sebebi ile bu durumu kabullenemez ve rahat bir cinsel ilişki yaşayamaz. Tedavi sürecinde psikolojik tedavi uygulanabilir veya uygun ise fiziksel bazı yöntemler uygulanabilir.

Vajinismus tedavi yöntemleri arasında yer alan “bilişsel terapiler” bilgi ile alakalı kısımları, “davranışsal cinsel terapiler” bazı egzersizleri,  “dinamik cinsel terapiler” geçmiş yaşantı ile alakalı olan kısımları içerir.

Vajinismus psikolojik bir rahatsızlıktır ve böyle bir rahatsızlığı olduğunu anlayan kadınlar bir cinsel terapiste başvurmalı, uzmanın önerilerine uymalıdır.

4 yorum

  1. kadınsal problerle malesef utanıp sıkılan bir toplumuz ve sürekli bazı şeyler ayıplandığı için sorunlarımızı rahatlıkla paylaşamıyoruz. vajinismus da o sorunlardan biri malesef. tedavisi de elbetteki var araştırın alanında bir doktora danışın mutlaka çözülemeyecek bir durum değil. benim doktorumda Ankara da tamamen tesadüfi tanıştım ve sonuç da aldım vajinismus tedavisinde.

    • tedavinin en önemli aşaması kişinin kendinde vajinismus olduğunu ve bunun tedavi edilmesi gereken bir sorun olduğunu kabul etmesi gerekli. Sonrasında iyi bir doktor bulmak lazım tabiki. Sonuç almanıza gerçekten sevindik, herkes sizin gibi bilinçli olursa kolaylıkla bu sorun aşılabilir.

  2. Bende vajinismus hastasıydım. Bana göre tamamen psikolojik bir hastalık. Biraz toplumsal baskı biraz da cinsellik ayıp bir şey gibi görüldüğü için rahatsızlıklarımızı dile getiremiyoruz. Ben ilk başlarda kendime itiraf edememiştim ama bulduğum doktor sayesinden bu hastalıktan kolayca kurtuldum doktorumunda adresini bırakıyorumki yardımcı olabileyim. Bence bir doktorla görüşmeden halledilecek bir şey değil. Oyüzden bir uzmanla görüşmenin büyük faydası oluyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*