Vajinanın Üstüne Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı?

Yeterli cinsel eğitime sahip olmayan insanlar en ufak bir cinsel problemde yanlış kanılara vararak kendilerine yanlış tedavi yöntemleri seçebilirler. Bunun için çiftler cinsellik hakkında bilgilendirilmeli ve doğum kontrol yöntemleri hususunda bilinçlendirilmelidir.

erkeklerde-sperm-kalitesi

En sık kullanılan doğum kontrol yöntemleri; prezervatif, doğum kontrol hapı, iğne gibi yöntemlerdir. Doğal yöntemlerden en sık kullanılanı ise; geri çekme yöntemidir. İlkel bir yöntem olmasına rağmen en fazla kullanılan yöntemlerden biridir. Fakat bu yönteminde çeşitli riskleri vardır. Bazen vajinanın üst kısmına sperm gelebilir ve hamile olma riski ortaya çıkar.

meniden-ejakulattan-kan-gelmesinin-sebebi-nedir-640x360

Hamilelik durumunun gerçekleşmesi için sperm ve yumurtanın döllenmesi ardından embriyonun rahme tutunması gerekir. Spermler son derece hareketlidir. Bu nedenle vajinanın üst kısmından içeri girebilirler. Bu nedenle vajinanın üst tarafından içeri sperm girebilir ve hamilelik yaşanabilir. İhtimal çok az dahi olsa böyle bir olasılık vardır.

 

images

Kadın oldukça genç yaşlardaysa doğurganlığı da yüksektir. Yumurtlama döneminin yakın olduğu dönemlerde hamilelik ihtimali olabilir. Bu sebeple erkek ve kadın çocuk istemiyorsa geri çekilme yönteminden daha güvenilir olan yöntemlere başvurulmalıdır. Çok eşli olan kişiler istenmeyen gebelik konusunda risk altindadır. Bu nedenle prezervatif gibi tam doğum kontrol yöntemlerinden biri kullanılmalıdır.
Vajinanın üst kısmına sperm gelmesi demek; genital kısmına sperm gelmiş anlamı taşımaktadır. Sperm bu şekilde yüzde yüz ihtimal olmasa bile vajinadan içeri girebilir. Geri çekilme yöntemi bu nedenle güvenilir değildir.

16787

Karşı cins bakire olmuş olsa dahi boşalma sırasında vajinanın üst kısmına boşaldıysanız dahi karşı tarafın hamile kalma ihtimali vardır. Bölgeyi yıkamak veya sonradan temizlemeye çalışmak yersizdir. O esnada spermler çoktan vajinanın içine girmiş olabilir. Ertesi gün hapı kullanmak kimi zaman istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilir.

kurtaj-nasil-yapilir1

Her ihtimale karşı istenmeyen gebelikten korunmak için gerekli önlemler alınmalı ve çifti tehdit eden istenmeyen gebelik durumunun önüne geçilmelidir. Bu gibi durumlarda sonradan önlem almaya çalışmak faydasız olabilir ve çift öngörmediği durumlarla karşılaşabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*