Vajinada Akıntı ve Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

 Vajinada Akıntı ve Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

Kadınları genital bölgelerinde meydana gelen problemlerden biri de vajinada görülen akıntı ve kaşıntılardır. Vajinada akıntı ve kaşıntının nedenleri arasında ilk olarak karşımıza çıkan enfeksiyon sorunudur. Enfeksiyon kaynaklı akıntı ve kaşıntı meydana gelmesinde ise birtakım bakteriler ve kandida türü mantarlar etken rol oynamaktadır.

Vajinada akıntı ve kaşıntının nedenleri arasında neler yer alır?

Vajinada enfeksiyon oluşumu akıntı ve kaşıntının ortaya çıkmasına neden olur. Bakteriler ve kandida mantarları ile oluşan enfeksiyon, vajina üzerinde yanma gibi durumlar da meydana getirebilmektedir. En çok rastlanan mantar türleri arasında ise gardneralla, vajinalis, trikomonas vajinozis ve kandida albikans bulunmaktadır. Ayrıca bazı durumlar ve hastalıklar sonucunda bu enfeksiyon ajanları çoğalır ve kaşıntı, akıntı ve yanmanın yanında vajinit oluşumu ortaya çıkar. Şimdi vajinada akıntı ve kaşıntının nedenleri arasında başka neler yer almaktadır? bunlara daha yakından bakalım.

Vajinada akıntı ve kaşıntının nedenleri

– Genital bölgenin sürekli nemli ya da terli olması

– Antibiyotik kullanımı

– Diyabet yani şeker hastalığı

– Şişmanlık (aşırı kilo)

– Vajinal duş

– Gebelik dönemi

– Doğum kontrol ilaçları

– Steroid benzeri ilaç kullanımları

Vajinada Akıntı ve Kaşıntının Nedenleri Nelerdir2 Resim– AIDS benzeri immun sistem üzerinde baskı meydana getiren hastalıklar

– Pamuklu olmayan ve dar taytlar giymek

– Dar pantolonlar ve iç çamaşırları giyilmesi

– Vajina üzerinde parfüm ya da deodorant gibi ürünler kullanmak

– Duş alınmasının ardından genital bölgenin yeteri kadar kurulanmaması

– Tuvalet temizliğinin etkili bir şekilde yani önden arkaya olacak şekilde yapılmaması

– Tampon kullananların sık değiştirme yapmaması

Vajina üzerinde akıntı ve kaşıntı gibi durumların meydana gelmesinin nedenleri genel olarak yukarıdaki gibidir. Belirtildiği gibi kaşıntı ve akıntının ortaya çıkmasında genel olarak enfeksiyon ve benzeri hastalıklar etken olur. Bu nedenle yukarıda açıklamış olduğumuz nedenleri göz önünde bulundurarak vajinanın daha etkili bir şekilde korunumunun sağlanması gerekmektedir. Belirtilen önlemlerin alınmaması kaşıntı ve akıntının ortaya çıkmasında rol oynar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın