Vajina Kararması Neden Olur

 Vajina Kararması Neden Olur

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte vajina kararması ve bikini bölgesinde ortaya çıkan sorunlarla ilgili çok yorum almaya başladık. İnternet üzerinde araştırma yaptığımızda pek çok adreste eksik ve yanlış bilgi ile karşılaştığımızı üzülerek söylemek istiyorum. Öncelikle şu konuya açıklık getirmek isteriz ki kimyasal, ilaç ve krem kullanımları sadece doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır.

Detaylı bir şekilde vajina kararması konusunu araştırdım. Öncelikle neden olduğundan kısaca bahsedelim, aşağıda zaten başlıklarda detaylıca anlattım. Bikini bölgesi kararması sebepleri koltuk altı kararmasına biraz benziyor. Daha fazla kimyasal, jilet ve kıyafetlere temas ettiği için kararma yoğunluğunun daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bölge gereğinden fazla jilet kullanımı sonrasında kararabiliyor. Aynı şekilde aşırı hijyen düşkünü insanların kullandığı bir takım krem ve jellerde bu bölgenin kararmasına etki edebiliyor. Kendine ait bir mikrofloraya sahip olduğu için doktora danışmadan hiçbir kimyasal, ilaç yada krem kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Vajinanın Kararması Neden Olur

  • Vajina kararması o bölgenin doğal renk tonundan kaynaklanıyor olabilir! Size kararmış gibi gelmesi o bölgenin doğal renk tonunu iyi yorumlamadığınız (ani renk değişimleri hariç) anlamına gelebilir. Bu konuda bir jinekologdan yardım alabilirsiniz. Çok ciddi bir kararma yoksa çok müdahale edilmeye gerekte olmayabilir.
  • Jilet kullanımından bahsettik. Koltuk altlarımızda olduğu gibi yoğun jilet kullanma alışkanlığı vajina bölgesinin kararmasına neden olabiliyor.
  • Östrojen hormonunun fazlaca salgılandığı kadınlarda bu bölgenin kararmasının daha yoğun olduğu biliniyor. Dolasıyla östrojen hormonunun yoğun olarak salgılandığı dönemlerde (ki hamilelik ve emzirme dönemleri bu dönemlerin başını çekmektedir) kararmaların yoğunlaştığını söylemek mümkün.
  • Bir diğer konu başlığı ise yaş faktörü! Yaş ilerledikçe doğal olarak vajina bölgesinde kararmaların ortaya çıkması da olası.
  • Doğum kontrol haplarının gereğinden fazla kullanılması da o bölgenin kararmasına neden oluyor. İçeriğine bakacak olursanız bu hapların östrojen hormonu barındırdığını ve bu sebepten vajina kararmasına neden olduğunu anlayabiliyoruz.
  • Her ne kadar jilet kullanılmasından bahsetmiş olsak da yanlış epilasyon yöntemlerinin de çok masum olmadığını belirtmek gerekiyor. İşin uzmanı olmayan yerlerde, yoğun enerji kullanılarak yapılan epilasyonlarında kalıcı bir şekilde bu bölgenin kararmasına neden olduğunu söyleyebiliriz.
  • Sentetik, sağlıklı olmayan, vücudun hava almasına müsaade etmeyen, aşırı dar ve sıkan iç çamaşırları vajina kararmasının sebepleri arasında yer alıyor. Tabi ki yaz aylarında tercih ettiğiniz dar bikini ve mayolarınızda hiç masum değil!

Vajina Kararması Nasıl Giderilir

Bu konuda ne yazık ki şunu yapın bunu yapın diye bir öneride bulunmamız mümkün değil. Kaldı ki kendine ait bir mikrofloraya sahip olan vajina bölgesine şampuan ve duş kreminin bile temas ettirilmesi pek tavsiye edilmiyor. Jinekologlar böyle bir problemle başvurmanız durumunda size bir takım krem tavsiyesinde bulunabilirler. Yine de o tavsiyeleri buradan yapamayacağımızı belirtmemiz gerekiyor.

Vajina Kararması Kremi

  • Biraz önce de bahsettiğimiz gibi internette dolaşan ve o bölgenin mikroflorasını olumsuz etkileyecek ve beyazlatmaya çalışırken size zarar verecek tüm ürünlerden ve doğal yöntemlerden uzak durun!
  • Doktorunuza danışmadan krem kullanmayın! Aslına bakarsanız bu kremlerin beyazlatma sağlaması için düzenli olarak kullanılması gerekir ki bu sürenin belirlenmesi için destek almak şarttır.
  • Kremlerin başarı olasılığı cilt yapınıza ve kararmanın başlangıç süresine göre farklılık gösterebilir. Pek çok kişi bu kremleri kullanmasına rağmen bir etki göremediğinden şikayet etmektedir.

Yorumlarınız bizim için çok önemlidir. Lütfen bizi yorumsuz bırakmayın…

Destek aldığımız yabancı kaynaklar:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın