Uzun Saçlar İçin Bakım Önerileri

Uzun Saçlar İçin Bakım Önerileri Resimler

Genelde uzun saçlarda bakım her zaman için kolay olmaz. Zahmet verici bir durum olarak gözükse de saç için bakım önerileri arasında her saç şekline uygun bir bakım yöntemi mevcuttur. Uzun saçlarla başa çıkmasının ise birtakım yolları vardır.

Uzun saçlar içn bakım önerileri nelerdir?

uzun saçlar için bakım önerileri1Eğer saçlarınızın daha bakımlı ve etkili gözükmesini istiyorsanız, uzun saçlar için bakım önerileri arasından birini seçebilir ve bir an önce saçlarınıza uygulamaya başlayabilirsiniz. Yapacağınız uygulamaların ardından ortaya çıkan farkı görecek ve saçlarınız için kalıcı çözümler meydana getireceksiniz.

Saçlarınızla oynamayın!

Saçlarınızla sürekli oynamanız, yani ellerinizle saçlarınıza dokunmanız yağlanma ve yıpranma gibi durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden ellerin sürekli saçlara sürülmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sıcak suyla yıkama yapmayın!

Saç bakımında yapılan yanlışlardan biri de saçların aşırı sıcak su ile yıkanması olmaktadır. Kadınlar yüksek ısıda suyla yıkanan saçların daha fazla temizleneceğini düşünür. Ancak böyle bir durum hiçbir zaman için söz konusu değildir. Aşırı sıcak su saçların nem oranında düşüşlere neden olur ve parlaklığını kaybetmesini sağlar. Saçları ılık su ile yıkamak en doğru uygulamadır.

Banyodan sonra tarama yapın!

Uzun saçlara sahipseniz, tarama işlemini banyodan sonra yapmanız gerekmektedir. Gün içeriside sürekli saç taramak özellikle saç köklerinde problemlerin meydana gelmesini sağlar. Bu nedenle saçların uçlarını açarak diplere doğru tarama yapmak etkili bir bakımın kriterleri arasında yer almaktadır.

İyi bir durulama yapın!

Duş sırasında saçlar ne kadar iyi durulanırsa matlaşma ve yıpranma gibi problemlerin önüne geçilmiş olur. Çünkü yeteri kadar durulanmayan saçlar zamanla yıpranmaya meyilli hale gelmektedir. Ayrıca saçlarda kalan şampuan elektriklenmeye neden olacak ve bunun yanında saç dökülmeleri ön plana çıkacaktır. Bu nedenle duş esnasında yıkamanın sona ermesi ardından 3 ya da 4 kez durulama tavsiye edilmektedir.

6 ayda bir şampuan değiştirin!

Uzun saçlarda sürekli aynı şampuanı kullanmak, hücrelerin kendilerini yenilemelerine engel teşkil etmektedir. Bunun nedeni saçların şampuana alışması ve hücrelerin kendilerini yenilemelerinde zorlanmalarıdır. Bu yüzden ortalama 6 ayda bir şampuan değiştirmek saçlar için faydalı bir hareket olacaktır.

Uçlardaki kırıkları aldırın!

Uçlardaki kırıkları aldırmak uzun saçların bakımı açısından oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Çünkü uçlarda meydana gelen kırıkların kesitirilmesi, daha bakımlı ve etkili bir saç görünümü ortaya çıkarmaktadır. Bunların yanı sıra kırıkları bulunan saçlar genelde mat bir görüntü sergiler. Bu mat görüntüyü yok etmek için de kırıkların düzenli aralıklar ile aldırılması önemli bir husustur.

İyi bir kurulama yapın!

Banyodan çıkılmasının ardından saçların mutlaka saç kurutma makinesi ile kurutulması gerekmektedir. Ancak makinenin saçlara uzak tutulmasına ve yüksek ısı hava vermemesine dikkat edilmesi önemlidir. Uzun saçın bakımı iyi bir kurulamadan geçer. Saçlar gerektiği gibi kurulanmadığında nemli saçlar, dışarıda bulunan tüm tozu ve kiri çeker. Ayrıca saçların hava almasını önlediği gibi kepek oluşumu da meydana getirir.

Sık sık düzleştirici kullanmayın!

Saçlarda sık sık düzleştirici kullanmak kırıkların ortaya çıkmasına neden olur. Saçların yıpranmasında önemli bir pay sahibi olan düzleştiriciler, sık kullanılmaması gereken saç bakım uygulamaları arasında yer almaktadır.

Saçlarda elektriklenmeyi önleyin!

Elektriklenme çeşitli nedenlerle meydana gelen bir durumdur. Genelde havadaki nemin saç teli boşluklarını dolarak korteks yapısını genişletmesi sonucu ortaya çıkar. Elektriklenmeyi engellemek içinse öncelikle saç tipine uygun bir şmpuan ile saçlar yıkanmalı ve ardından saç uçlarına bakım kremi sürülerek 4 – 5 dakika beklenmesi gerekmektedir. Yeteri kadar beklenmesinin ardından bol suyla durulama yapmak elektriklenmenin önüne geçecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*