Uykuyu Düzene Sokmak – Uyku Nasıl Düzene Sokulur

Gece yatmayı bilmiyorum. Sabah kalkamıyorum, kalksam bile tüm gün mutsuz bir şekilde dolaşıyorum mu diyorsunuz? Sizde bizdensiniz. “Kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş” demeyip, sizler için uyku nasıl düzene sokulur konusunu araştırdım.

Peşinen belirteyim: Bu yazının hazırlanmasında yerli ve yabancı pek çok kaynaktan yararlandım. Yalnız bana en çok destek veren (hatta bu yazının büyük bir kısmını sorularıma “pes” diyerek yanıt vermekten sıkılıp, kendisi yazmıştır) Uyku Hijyeni Uzmanı (aslında bu şekilde söylenmiyormuş) Nöroloji Uzmanı canım arkadaşım Sedef’e borçluyum.

Uyku Nasıl Düzene Sokulur Kuralları

Öncelikle uyku konusunda kendinizi kasmayın. Zaten bu yazıyı okuyorsanız çok yüksek ihtimalle uykusuzluğunda uyuyamamanın da ne demek olduğunu çok iyi biliyorsunuzdur. Uyku gerekliliktir ve uyunması gerekir. Korkmayın bu süreç içerisinde uyuyamasanız da yılmadan mücadele ederseniz sizin de uykunuz düzene girecek!

Uykuya dalmak için planladığınız süre içerisinde kafein içeren yiyeceklerden (özellikle demli çay, kahve) uzak durun. Bunun dışında alkol almayın ve aşırı sıvı (suda dahil) alımı yapmayın. Televizyon ve bilgisayar ekranının bulunduğu odadan uzak durun. Mümkünse yattığınız odada bunlardan hiçbiri olmasın.

Tokluk Çok Önemli

Aslında başlığı yanlış anlayabiliriz. Uykuya dalmadan önce yemekten uzak durmanız gerekiyor. Çok aç olursanız uyuyamazsınız aynı şekilde çok tok olursanız da uykunuz problem oluşturabilir. Bir diğer önemli konu başlığı ise uykunuz geldiğinde yatakta olmanız gerektiği gerçeğidir.

Yattığınız odayı sadece uyumak amacıyla kullanın! Bunun dışında uykum gelsin diye kitap okuyayım. Telefonda dolaşayım gibi aktivitelerden uzak durun. Eğer uyumayı başaramadıysanız 15 dakikadan fazla bu konuda ısrarcı olmayın.

Başka bir odaya geçin (mümkünse karanlıkta) bir süre oturarak dinlenmeye çalışın. Televizyon ve bilgisayar ışığı sizin için olumsuz etki yapacaktır.

Onlar Çok Uyuyorsa Bu Sizin Suçunuz Değildir

Başka insanlarla kendi uyku düzeninizi kıyaslamayın. Bir arkadaşınızın çok uyuması yada televizyon karşısında rahatlıkla uykuya dalıyor olması sizin de rahatlıkla uyumanızı sağlamaz. Bu sebepten kendi uyku düzeninizi başka insanların uyku şekilleri ile karşılaştırarak yeni yöntemler denemeyin. En sağlıklı uyku ideal oda sıcaklığında yattığımız uykudur. Herhangi bir teknolojik cihazın olmadığı ve sadece uyumak amacıyla girilen odada yapılandır. Dilerseniz kadın forumu bölümünü ziyaret ederek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*