Uyku Düzeni Nasıl Düzelir

Son zamanlarda dergiydi, gazeteydi, dizi ve filmdi derken uyumayı bir türlü başaramıyordum. Hal böyle olunca uyku düzeni nasıl düzelir sorusunu sıklıkla kendimi sormaya devam ediyordum. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için dilerseniz sağlık bölümüne bir göz atabilirsiniz. Aralıklarla orada bu konuyu yazmayı düşünüyorum.

Uyku Düzeni Neden Bozulur

Teknolojinin getirdiği olumsuz etkiler ve stres uykunun önünde bulunan en önemli faktördür. Her geçen gün daha fazla kişi uykusuzluk sorunu şikayeti yaşamaktadır. Bu sorunun giderilmesi için nasıl uykuya dalınacağının öğrenilmesi ve ona göre bir yol izlenmesi son derece büyük bir önem taşır. Eskiden sık tercih edilen koyun sayma, benzeri yöntemler artık geçerliliğini koruyamamaktadır. Bu sebepten sizler için uykuya kolay dalmak için yapılması gerekenleri sıraladık.

Uyku Düzenini Oturtma

Farklı konu başlıkları olmasına rağmen uyku düzeni nasıl düzelir sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Öncelikle bu sorunun nedeninin iyi araştırılması şarttır. İyi araştırılıp derine inildiği zaman sorunun ortadan kalkmaması için bir sebep bulunmamaktadır. Dilerseniz bu konu başlığına birlikte değinelim.

Birinci adım: Rahatlama

Etkili bir uyku için yapılması gerekenler arasında ilk sırada hiç şüphesiz rahatlama gelir. Uyumaya alıştığınız uyku pozisyonuna geçin ve gün içerisinde olan sizi gerecek anılardan kendinizi uzaklaştırın. Bir tatilin hayalini kurabilir yâda bütün düşüncelerden kendinizi uzaklaştırabilirsiniz. Uyumadan önce yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yatak odanızda herhangi bir teknolojik aracın olmamasına özen gösterin. Bunlar arasında telefon, televizyon, modem yada müzik çalar gibi dikkat dağıtıcı cihazlar bulunmamalıdır.

İkinci Adım: Uykuya Geçiş

Uykuya geçiş için tüm hazırlıkları yaptınız. Psikolojik olarak kendinizi hazırladıktan sonra kendinizi uyumak için sıkmamanız gerekmektedir. Unutulmaması gerekenler arasında ilk sırada hiç şüphesiz uyumaya çalışma gerginliğinin yorucu etkileri gelmektedir. Genellikle stresli, sınav ve görüşmeler öncesi uykuya dalmakta zorlanıyorsanız bu konuda kendinizi telkin etmeniz ve düşüncelerden sıyrılmanız gerekmektedir. Bu sayede uykunun önünde ki en değerli engeli de ortadan kaldırdığınız anlaşılabilir. Rahatlama egzersizleri ve kendinizi rahat hissettiğiniz bir aktiviteye zaman ayırabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Uyku

Genellikle zor uykuya dalan insanlar, çabuk uyanırlar. Uykunuzdan kolay uyanıyorsanız bu yeniden uyumak için çabalamanız anlamına gelecektir. Sizi uykudan uyandıracak olan nedenleri tespit edin. Yatmadan önce çok su içmeniz sizi tuvalet için, çok kalın giyinmeniz sıcaktan, çok ince giyinmeniz de soğuktan uyandıracaktır. Bunu tespit ederek uyanmanızın önüne geçmek mümkündür. Gergin bir şekilde uykuya geçiş yapmanız geceleri dişinizi gıcırdatmanızı sağlayacaktır. Bu sebepten, rahatlamak son derece faydalı bir seçenek olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*