Ütünün Tabanı Nasıl Temizlenir?

Ütü yapmak  hemen hemen her bayana en sıkıcı gelen  işlerden biridir . Yaz aylarında havanın sıcaklığı ve ütünün sıcaklığı birleştiğinde dayanılmaz olur. Düzenli biriken ütülenecek giysilerin yanında, ütünün altından çıkan değişik renkte sıvıların kıyafetlerimizi kirletmesi yada bizim dalğınlığımız sebebi ile oluşturduğumuz yanıkların ütü altına yapışması daha can sıkıcı hale gelebilir. Bunun yanı sıra ütü tabanında zamanla oluşan kireç kalıntıları da hemen hemen hepimizin kabusudur. Böyle bir durumla karşılaştığımızda ilk aklımıza gelen soru  ütünün tabanı nasıl temizlenir? Ütünün altındaki yanmış kıyafet parçaları yada oluşan kireçlenmeler yeni kıyafetlerin ütülenmesini zorlaştıracaktır. Bu ve benzeri problemlerde endişelenmenize hiç gerek yok çünkü evde uygulayacağınız pratik yöntemler ile ütümüzün tabanını yeni alınmış görüntüsüne kavuşturmanız mümkündür.

ütü tabanı nasıl temizlenir

Ütünün Altına Kıyafet  Kalıntıları Yapışmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Ütüye başlamadan önce ütü üzerinde verilen, kumaş cinsine göre değişik tipteki ayarlar seçilmelidir. Özellikle naylon ve naylon ile karışık giysiler çabucak ütüye yapıştığı için naylon oranı yüksek giysileri ütülerken, mutlaka ütü bezi kullanılmalıdır. Ütü bezi yoksa ince bir çarşaf da aynı görevi görecektir.Ütü altına kıyafetlerin yapışmaması için diğer bir yöntem ise hafif ıslatılmış pamuksu yapıda bir kumaşın ütülenecek olan kıyafetin üstüne örtülüp bu şekilde ütüleme yapılmasıdır.

Ütüye Yapışan Giysi Kalıntıları Nasıl Temizlenir?

Ütünün altına yapışan kıyafet kalıntıları için evde pratikçe hazırlayabileceğimiz birkaç değişik metot bulunmaktadır.

Tuz İle Temizleme

Tuzun tanecikli yapısı ütü altı temizlemede size yardım edecektir. Sert bir zemin üstüne gazete parçası serin. Evinizde varsa kalın( turşuluk tuz) yoksa yemeklik tuzu ütü  gazetenin üstüne dökün. Daha sonra ütünüzü en yüksek ayarda çalıştırarak ileri geri hareketleri ile tuzlu zemini ütüleyin. Böylece ütünün altına yapışan kıyafet parçasından kolayca kurtulmuş olursunuz.

Sirkeli Bez İle Temizleme

Ütünün en sıcak ayarında  ütüyü çalıştırın ve bolca sirke ile ıslattığınız havlu ile ütünün altını iyice ovun. Fakat bu işlemi yaparken oluşabilecek el yanıklarını önlemek için sirkeli havluyu ütü masasına serip sıcak ütü ile ütüleme yapabilirsiniz.Ayrıca sirke kireç kalıntılarını temizleyen bir madde olduğu için doğal yöntemler ile oluşan kireçte temizlenmiş olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*