Un Helvası Yapmanın Püf Noktaları: Nefis Un Helvası Tarifi!

un helvası yapımı

Un helvası ihtiyaç duyulduğunda kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir helva türüdür. Ayrıca en lezzetli tatlılarımız arasındadır ve herkes tarafından çok sevilir.  Yapımı kolay gibi görünse de yine de ölçüsünü tutturmak ve ocağın üstünde ne kadar kalacağına karar vermek marifet ister. Eğer tam ölçülü ve kesin olarak iyi sonuçlanacak bir un helvası yapmak isterseniz tarifimize bir göz atabilirsiniz.

Un Helvası Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • Sıvı yağ
  • Tuzsuz tereyağı (ya da margarin)
  • Şeker
  • Su
  • Badem (isteğe bağlı)

Un helvası için hem sıvı yağ hem de tuzsuz tereyağı gereklidir. Eğer tuzsuz tereyağı yoksa margarin de kullanabilirsiniz. Öncelikle bir buçuk su bardağı şeker ve bir buçuk su bardağı su bir kapta karıştırılmalıdır. Bunu hazırladıktan sonra gereken malzemeler bir su bardağı sıvı yağ, 125 gr margarin ya da tereyağı ve de üç buçuk su bardağı undur. Su bardağı bildiğimiz klasik su bardağı ölçülerinde olmalıdır. Bu malzemelerin dışında eğer isterseniz 4 yemek kaşığı kadar kırılmış badem de ekleyebilirsiniz.

Un Helvası Yapmanın Püf Noktaları

Geniş bir tava ya da tencere içerisinde hem sıvı yağı hem de margarin veya tereyağını eriterek başlayabilirsiniz. Tereyağının tamamen erimiş olmasına dikkat edin. Tamamen eridikten sonra üzerine unu ekleyin. Unun kokusu değişip koyu bir renk alana kadar kavurun. Bu konuda acele etmeyin. Un ne kadar iyi kavrulursa helvanız o kadar lezzetli olacaktır. İyice koyu bir renk alan bu karışıma daha önceden hazırladığınız şekerli suyu ekleyip hızlı bir şekilde karıştırmaya devam edin. Badem kırıklarını da ekleyip yaklaşık olarak beş dakika daha bekledikten sonra ocağı kapatabilirsiniz. Ama servis etmeden önce mutlaka dinlendirilip soğuması gereklidir. En az on beş dakika dinlendirin ve sonra istediğiniz şekilde biçim verin. Soğuduktan sonra isterseniz tekrar badem ekleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*