Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Uhu, basit yapıştırma işlemleri için sürekli olarak kullanılan sıvı yapıştırıcı çeşitidir. Yırtılan kağıtların onarılmasında ve buna benzer onarma işlemlerinde, hem sıkça kullanılmasından dolayı hem de akışkan bir madde olmasından dolayı uhu lekesi oluşumuna neden olmaktadır. Uhu kullanımında çalışma yapılacak alanının örtüyle kaplanması yada uhu ile yapıştırma işlemi sırasında eski giysilerin kullanılması uhu lekesi oluşmasına engel olacaktır. Uhu lekesi, diğer sıvı yapıştırıcı lekelerine göre çıkması daha kolay bir leke olmaktadır.

uhu lekesi nasıl çıkar

Kıyafetlerdeki Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Çoğu lekeden farklı olarak uhu lekesi için işlemi yapmadan önce uhu lekesinin kurumasını beklemek en iyisidir. Uhunun sıvı bir madde olasından dolayı erken müdahele etmek lekenin yayılmasını sağlayacak böylece çıkarma işlemi daha zor bir hale gelecektir.

Uhu lekesinin kuruması için beklemek gerekir. Bekleme süresi için yaklaşık olarak bir saat yeterlidir. 1 günden uzun bekleme süresinde uhu lekesinin sertleşmesine ve kumaşın dokusunu yakmasına neden olabilir. Kıyafetlerdeki uhu lekesi kuruduktan sonra mümkün olduğunca  nazik bir şekilde fazla kısmını  kazıma işlemi yapılarak çıkarmak için kredi kartı  ya da plastik cetvel gibi plastik bir kart yada küt ağızlı, ince bir bıçak kullanmak gerekir. Uhunun kaba kısmı alındıktan sonra 1 çay kaşığı kadar ağartıcı (çamaşır suyu) içermeyen toz deterjanı ve 1 bardak ılık suyu bir kovanın içine koyarak karışım hazırlanması gerekir. Hazırlanan karışımı temiz ve beyaz bir bez (havlu olabilir)  ya da desensiz bir kağıt havluyla, kumaşın uhu lekesi olan kısmına ovmadan bastırarak tampon yapın ve uhu lekesinin emilmesi sağlanır. Daha sonra bir çay bardağının yarısı kadar rendelenmiş beyaz sabun ile ılık suyu karıştırıp lekeli bölgeyi silerek uhu lekesinden kurtulabilirsiniz.

Kıyafetlerdeki uhu lekesini çıkarmanın bir diğer yötemi ise 2 bardak ılık suyun içine 3 yemek kaşığı amonyak damlatıp beyaz renkte yada renk vermeyen bir bez yardımı ile lekeli bölgeyi ovabilirsiniz. Amonyağın kötü kokusunun sizi rahatsız etmemesi için açık havada ya da bu işlemi evde uygulayacaksanız balkon gibi bölgelerde temizleme işlemi yapabilirsizniz. Uhu veya yapıştırıcı lekesinin çıktığını göreceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*