Uçuk Neden Olur

Dudaklarda yada ağzın etrafında görülen ve kabarcık şeklinde kendini belli eden içi dolu kabarcıklara uçuk adı verilir. Uçuklar çoğu zaman beslenmeyi zorlaştırdığı gibi; konuşmayı da zorlaştırır. Gündelik hayatı sekteye uğratan uçukların iyileşmeleri bazı kişilerde bir yada iki hafta sürer. Uçuk sorunu bazı kişilerde sürekli tekrarlar.

images

Uçuğa neden olan virüsler enfeksiyon şeklinde kendini belli eder. Sürekli uçuk çıkaran kişilerin çocukluk döneminde uçuk virüsü aldığı belirtilmektedir. Bu virüsden kurtulmak hemen hemen imkansızdır. Kişi bir defa uçuk çıkarırsa tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Bazı kişiler yıl içinde üç kere uçuk çıkarır. Uçuk virüslerinin genel olarak 8 çeşidi vardır. Genital uçuklar, yüz etrafındaki uçuklar ve farklı uçuklar insanlarda sıklıkla karşılaşılan uçuk türlerindendir.

Uçuklar genellikle tükürük yada yakın bir şekilde temas yolu ile bulaşır. Virüs taşıyan kişi tükürüğünü eşyalardan yada cinsel yolla karşı tarafa bulaştırır. Küçük çocukların öpülmesi virüs taşıyan kişinin çocuğa virüs bulaştırmasına neden olur. Virüsün karşı tarafa geçmesi için illa virüs olmasına gerek yoktur. Ağızdaki uçuğa dokunursanız uçuk başka bölgelere yayılabilir.

ucuk-nedir-tedavisi-745x450

Uçuğun çıkma nedenleri arasında çok çeşitli sebepler vardır. Adet dönemleri, diyabet, güneşde uzun süre kalmak, kansızlık, dengesiz beslenme, yorgunluk, ateş, hamilelik, çeşitli enfeksiyonlar, alkol tüketimi ve ameliyat gibi etkenler vücutta uçuk çıkmasına neden olabilir.

Genital uçukların ortaya çıkmasının sebebi; vücuda uçuk virüsünün bulaşmasıdır. Genital bölgede de uçuklar kabartı şeklindedir. Uçukla beraber akıntı yada halsizlik görülebilir. Cinsel olarak sık sayıda fazla partner değiştirmiş kişilerde uçuk virüsüne daha fazla rastlanmaktadır. İlişkiden virüsü alma olasılığı çok yüksektir.

ucuk_neden_cikar_h670001_43328

Uçuğu önlemek için; uçuk olan kişilerle temas etmeyin. Kişisel eşyalarını kullanmayın. Ellerinizi gün içinde sıklıkla yıkayın. Güneş kremini kullanmayı ihmal etmeyin. Stres yapmayın. Genital bölgenizde uçuk varsa cinsel ilişkiden uzak durun. Uçuklara asla dokunmayın. İlişkide mutlaka prezervatif kullanın.

Uçuğun bir tedavi şekli yoktur. Vücutta ömür boyu kalan bir virüstür. İlk senelere göre daha az uçuk çıkabilir.

Uçuk meydana geldikten sonra çıkacağını hissederseniz; uçuk kremi sürebilirsiniz. Uçuk olan bölgeye kompres yapabilirsiniz. Buz kompresi uçuk için idealdir. Genital uçuk için pamuklu çamaşırlar giymelisiniz.

20100415__9657709002

Uçuk çok çabuk yayılan bir virüs olduğu için kendinize özel kişisel eşyalar kullanın. Birinin kullandığı havluyu yada başka bir eşyayı asla kullanmayın. Bir kişide uçuk virüsü varsa size bu yollarla bulaşma ihtimali çok yüksektir. Uçuk çıktığında mutlaka bir doktora gitmek zorunda değilsiniz. Fakat uçuğun yayıldığı bölge geniş bir bölge ise; doktora giderek kendinize uygun bir tedavi şekli belirlemelisiniz. Doktorun önereceği kremler uçuğu anlık geçirme özelliğine sahiptir. Uçuk virüsünün vücuttan tamamen atılma gibi bir yolu yoktur. İnsan yaşadığı sürece vücudunda uçuk virüsünü kapmışsa kalıcı olarak yer eder.

752

Temel olarak cinsel partnerini sıklıkla değiştirmek genital virüslerin ortaya çıkmasındaki en büyük nedendir. Bunun için korunmasız bir şekilde ilişkiye girmekten mutlaka kaçınmalısınız. İnsanlar hiç bir hastalıkları yokken bile prezervatif kullanarak kendilerini güvence altına almak zorundadır. Cinsel uzuvların birbirine temas etmemesi için prezervatif mutlaka kullanılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*