Tüylenme Neden Olur?

Tüylenmenin çeşitli nedenleri vardır. Özellikle östrojen hormonun düşmesi ile olması gerekenden daha fazla tüylenme meydana gelebilmektedir. Ayrıca östrojen hormonunun azaldığı bazı durumlarda çene ve yüz gibi vücut bölgelerinde de aşırı tüylenmeler ortaya çıkabilmektedir. Tüylenme neden olur? sorusu için verilebilecek cevaplar arasında östrojen hormonunun düşüklüğü yer alır.

Tüylenmenin nedenleri ve alınabilecek önlemler

Kadınlarda bazı durumlarda aşırı derecede tüylenme meydana gelir. Çene ve yüz bölgelerinde yoğun bir şekilde görülen tüylenmenin nedeni genelde östrojen hormonu düşüklüğüdür. Östrojen hormonunun düşmesi çene ve yüzde tüylenmenin artış göstermesine neden olur. Böyle bir durumla karşılaşan kadınların bir an önce hormon testi yaptırması ve östrojen seviyesini ölçtürmesi gerekmektedir.

tuylenme-neden-olur1 resimDiğer yandan tüylenmenin nedenleri arasında karşımıza çıkan başka durum ise genetik oluşumlardır. Genetik problemlerden kaynaklı meydana gelen tüylenmeler, ilk zamanlar tek tük kıllar ile başlar ve daha sonra önlenemeyecek hale gelir.

Tüylenmeye karşı neler yapılabilir?

Tüylenmenin engellenmesi öncelikle titiz bir çalışma örneği gerektirir. Kılların ağda ya da cımbızla alınması tavsiye edilmez. Lazer etkili bir çözüm olabilir, ancak hormonal nedenlerden dolayı aşırı tüylenme meydana geliyorsa alınan kılların tekrar çıkması muhtemeldir.

Tüylenme için bitkisel çözüm

Bitkisel nane kürü

Uzmanlar öğle ve akşam olmak üzere her yemekten 15 dakika önce 5 – 6 tutam nane yemenin tüylenmeyi önleyeceğini belirtmektedir. Ara vermeden 1 ay boyunca yapılan bu uygulama tüylenmenin azalmasına yardımcı olacaktır.

Çenede çıkan tüyler için iğneli epilasyon

Doktor kontrolünden geçilmesi ardından yapılabilecek işlemlerden biridir. Östrojen hormonunun normal düzeye getirilmesi gereken bir uygulama olan iğneli epilasyon, kalıcı olarak tüylerden kurtulma fırsatı vermektedir. Pahalı bir yöntem olmadığı için tercih edilebilir. Çeneden meydana gelen tüylenme için oldukça etkili yöntemlerden biri iğneli epilasyon uygulamasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!