Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesi, hangi eşyada oluşursa olsun mutlaka can sıkar. Cepte unutulmuş tükenmez kalem, çantanın içine akan kalem, halılarda, koltuk ve döşemelerde, duvarlarda kısaca her yerde tükenmez kalem lekesi oluşabilir. Hele birde küçük evladınız mevcut ise bu tür lekelere alışık olmalısınız. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda endişelenmenize gerek yok çünkü birçok pratik yöntem ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Koltukta oluşan tükenmez kalem lekesi çıkarma yöntemleri

Leke koltuğa iyice nüfuz etmeden erken müdahale edebilirseniz, lekeyi daha kolay çıkarabilirsiniz. Lekeli bölgeyi arap sabunuyla iyice silebilirsiniz. Bunun yanında limon suyu  ya da limon kolonyası ile lekeyi silebilirsiniz. Deri koltuklarda ise alkol ya da aseton işinizi görür. Fakat işlemin sonrasında  koltukta oluşabilecek çatlamayı önlemek amacı ile  yapılan işlemin ardından vazelinle deriyi silmeyi unutmayın.

Kumaşta oluşan tükenmez kalem lekesi çıkarma yöntemleri

Kumaşlar  üzerinde oluşan  tükenmez kalem lekesini çıkarmada, saç spreyi kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine saç spreyini bolca sıkın ve kurumaya bırakın. Daha sonra kumaşı yıkadığınızda lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz. Renkli kumaşlarda ise, sulandırılmış hardal tozunu lekenin üzerine sürün. Daha sonra yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz

Duvarda oluşan tükenmez kalem lekesi çıkarma yöntemleri

Duvar kağıtlarında oluşan tükenmez kalem lekesini karbonatlı suyla silebilirsiniz. . Eğer tükenmez kalem lekesi plastik yüzeylerde, duvarda ya da tahta gibi malzemelerden yapılmış eşyalarda ise oluşan lekeleri deterjanla silin. En son kalan izi renk vermeyen silgiyle silerek yok edebilirsiniz. Ayrıca duvarda oluşan lekeyi nemli beze karbonat koyarak da silebilirsiniz.

Deri üzerinde oluşan tükenmez kalem lekesi çıkarma yöntemleri

Deri koltuklardan, deri giysilerden veya deri ayakkabılardan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için, eczanelerde ve aktarlarda satılan izopropil alkol  kullanabilirsiniz. Lekenin üzerinde satın aldığınız izopropil alkolü dökerek yaklaşık 15- 20 dakika bekleyin daha sonra bir bez yardımı ile hafifçe ovalayın. Ayrıca lekeli bölgenin büyüklüğüne göre eşit oranlarda  karıştırılmış sirke ve sütle de deriden tükenmez kalem lekesi çıkarma işlemini yapabilirsiniz. Tabii yapılan bu işlemlerin ardından deri malzemeden yapılmış eşyalarınızı kurulamayı unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*