Topuk Çatlakları Hakkında Öneriler

Topuk Çatlakları Hakkında Öneriler Resimler (9)

Topuk çatlakları daha çok kadınlarda görülen bir ayak problemidir. Ayakların nemden uzak olması nedeniyle kuruması ve fazla ayakta durulmasının neden olabileceği bu rahatsızlıktan dolayı çok sıkıntılı süreçler yaşanabilir. Bu rahatsızlığın daha çok kadınlarda görülmesi topuk çatlakları hakkında bir yazıyı kaleme almamıza neden olmuştur.

Topuk çatlakları nedir, nasıl önlenir?

Topuk çatlakları yukarıda da bahsettiğimiz üzere daha çok kadınlarda görülen ve ayaklarda nem kaybından dolayı gelişen bir rahatsızlık türüdür. Topuk çatlaklarının sebebi farklı etkenler olabilir. Ayakların nemden uzak olması çorap giyilmeme alışkanlığı, fazla ayakta durulması, düzenli çorap kullanmama, ayak bakımına gereken özen göstermeme, vitamin eksikliği(özellikle E vitamini eksikliği), genetik etkenler gibi pek çok etkenden bir kaçının bir araya gelerek ortaya çıkarabileceği bu rahatsızlık türü alınacak basit önlemler sayesinde önlenebilir.

Öncelikle bilinmelidir ki topuk çatlakları daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de görülen bir sorundur. Bu sorunun ortaya çıkmasını önlemek içinse yukarıda bahsedilen etkenlere karşı tedbirler alınabilir. Topuk çatlağı problemi yaşayan biri yazın çorapsız uyumamalı veya çorapsız uyuyacaksa ayaklarını kremle ovduktan sonra yatmalıdır. Özellikle E vitaminin başta olmak üzere dengeli bir şekilde vücuda vitamin alımına dikkat edilmelidir. Ayakta fazla durmamak için gerekli önlemler alınabiliyorsa alınmalıdır. Bu gibi küçük önlemler topuk çatlaklarının başladıktan sonra daha başında ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Topuk çatlakları daha başlangıç aşamasında ise bazı doğal yöntemler kullanılarak önlenebilir. Bunu sağlamak adına topuk çatlakları için bakım nasıl yapılır bilmek gerekir. Bu konuda birkaç öneride bulunabiliriz. Ancak bu yöntemlerin kesin tedavi gibi bir iddiası yoktur. Anlatacağımız yöntemler daha önce denenmiş ve başarılı olmuş yöntemler olarak bilinmektedir.

Topuk çatlaklarına doğal çözümler olarak görülen bir yöntem deniz tuzunun zeytinyağı veya su ile karıştırılarak eritildikten sonra bu karışımla ayağa masaj yapılarak yedirilmesidir. Bu masaj süresinin uzunluğu topuktaki rahatlamaya bağlı olarak değişse de 20-30 dakikadan fazla yapılması önerilmez. Daha fazlası topukları nemlendirmek yerine buradaki hücrelerde daha fazla su kaybına neden olmaktadır. Aynı şekilde elma sirkesi ile su karıştırılarak da ayaklara bakım yapılabilir. Duş sonrasında ölü deriyi temizlemesi açısından çeşitli doğal taşlarla ayak derisi üzerine müdahale yapılabilir. Eczaneden alınacak kremler de başlangıç seviyesinde çatlaklar için çözüm olabilir. Bunların yanında E vitamini değeri yüksek yağ ve meyvelerden oluşan bakım kürleri hazırlanarak ayaklara bakım yapılabilir. Son derece doğal olan bu yöntemler sadece başlangıç ve orta seviyedeki topuk çatlakları için önerilmektedir.

Eğer topuk çatlakları ileri derece hale gelip topukta çatlakların yarıklara dönüşmesine neden olacak hale geldiyse; bu durumda daha uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Çünkü bu yarıklarda oluşabilecek mantarlar, çatlaklardan kana karışarak vücudun farklı yerlerine dağılarak daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle uzman hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*