Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmak Mümkün mü

Her ne kadar tırnak yeme alışkanlığı çocuklarla alakalı olarak görülen bir konu olsa da, büyüklerde de hiç azımsanmayacak kadar fazla olduğunu söyleyebiliriz. İşin uzmanı olmamakla birlikte çok uzun bir süre boyunca tırnaklarını yemiş biri olarak bu rahatsızlığa karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiğini detaylı bir şekilde araştırdım. Size bu konu da nasıl bir adım atmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Tabi ki bu tarz sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması için öncelikle bir doktora başvurmanız gerektiğini belirterek başlayalım…

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedir Neden Oluşur

Aşağıda verdiğim paragraf elimden geldiğince kendi imkanlarımla çevirdiğim yabancı bir kaynaktan alıntıdır. Katıldığım – katılmadığım bölümleri olsa da üç aşağı beş yukarı pek çok yabancı forum sitesinde aynı durumun altı çiziliyor. Genellikle tırnak yeme alışkanlığı çocukken başlar ve devam eder diyorlar:

Tırnak yeme alışkanlığı bazı durumlarda erken başlayabildiği üzere genellikle 3-4 yaşlarında başlar. Dünya genelinde her yeni doğan bebeklerin üçte birinde tırnak yeme alışkanlığı varmış. Bu durum ergenlik çağına kadar devam ettiği biliniyor. Ergenlik çağında ise üçte bir olan oran daha da yükselir yani her iki kişiden birinde tırnak yeme alışkanlığı görülür. Bunun nedeni ebeveynlerin çocukları ile yeteri kadar ilgilenmemeleri ve çocuğun çevresinden yeteri kadar ilgi görmemesidir.

Çocuk kendisi ile ilgilenecek birisi olmadığı için içine kapanık büyür ve vakit geçirebilmek, kendini eğlendirebilmek için tırnaklarını yemeyi tercih edebilir.Ayrıca tırnak yeme alışkanlığının oluşmasında kalıtsal özellikler de etkilidir.Ailesinde daha önceden bu alışkanlık bulunan çocuklarda görülme olasılığı yüksektir.

Bu konuda benzer bilgilerin yer aldığı internet adreslerine göz atmak isterseniz: Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı başlığına göz atabilirsiniz.

Tırnak Yeme Nedenleri

– Psikolojik sorunlar

– Yeterli seviyede çevresinden ilgi görmemesi

– Aile sorunları

– Kalıtsal özellikler

– Çevresindekileri taklit etme

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Geçer

Tırnak yeme alışkanlığı ilk başladığı zamanlar anne-baba tarafından görmezlikten gelinmelidir ve çocuk kendi haline bırakılmalıdır.İlerleyen zamanlarda bu alışkanlık devam ediyorsa;

– Çocuğun psikolojik sorunları iyice araştırılarak öğrenilip çözülmelidir.

– Çocuğu azarlamak,korkutmak,ceza vermek,dövmek gibi zorlayıcı yöntemler uygulanmamalıdır; bu yöntemlerin uygulanması durumu daha da zorlaştıracaktır.

– Çocukta korku ve kaygı yaratacak durumlar çocuğa anlatılmamalıdır.

– Tırnak yiyen çocuğa eldiven giydirmek hatırlatıcı olması bakımından yararlı olabilmektedir.

Çocuğun parmaklarına ve tırnaklarına acı ve zararsız maddeler sürülebilir. (bu konu hala tartışılmaktadır. Her ne kadar internette bu konu başlığı ile ilgili çok içerik bulsam da ben doğru olduğunu düşünmüyorum. Başka bir yöntem denenebilir. Tabi ki bu benim şahsi fikrimdir.)

– Çocuğun ilgisi başka yönlere çekilmelidir mesela sakız çiğnemesi ağzının meşgul olmasını sağladığı için tırnak yemesini engelleyebilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmanın Yolları

Yukarıda çoğunlukla çocuklarla ilgili yöntemlerin altını çizdik. Üç aşağı beş yukarı büyükler içinde aynı yöntemlerin önerildiğini biliyoruz. Bunlar arasında sizin için uygun olanı uygulayabilirsiniz. Tabi ki benim fikrimi soracak olursanız profesyonel destek tüm adımlardan daha mantıklı olabilir.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak ve farklı konu başlıklarında karşılıklı bilgi paylaşımında bulunmak için kadın forumu bölümüne göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*