Tırnak Eti Bakımı

Tırnak dibi vücudumuzdaki en hassas bölgelerdendir. Eller gerekli şekilde temiz ve hijyenik tutulmazsa burada, mantar ve çeşitli mikroorganizmaların yaşaması muhtemeldir. Bu nedenle vücudumuzda temizliğine en çok dikkat etmemiz gereken bölgemiz olan ellerimizi olabildiğince temiz tutmalıyız. El temizliğinde ise en çok dikkat edilmesi gereken bölge de tırnak etidir. Tırnak eti bakımı ise özen ister.

Tırnak eti için yapılan bakım nasıl olmalıdır?

Kadınlar genellikle tırnak bakımını manikür ve pedikürle bitirmektedir. Ancak tırnak dibi bakımı sadece manikürle ve pedikürle olacak iş değildir. Tırnak eti için kişi kendi kendine de bir takım işlemler uygulayarak bakım yapabilmektedir. Şimdi tırnak eti bakımı nasıl yapılabilir bu konuda birkaç tavsiyede bulunmaya çalışalım.

Öncelikle bakım yapılacak bölgenin yumuşatılması gereklidir. Bu işlem yapılacak olan bakımın daha sağlıklı ve rahat yapılmasını sağlayacaktır. Yumuşatma işini ise temizliği yapılacak yeri sıcak suda bekletmeyle sağlanabilir. Bakım yapılacak yer olarak elleri örnek göstererek tırnak etinin bakımı nasıl olur anlatalım.

Eller yumuşatıldıktan sonra tırnak eti bakım kremi veya masaj kremleri ile tırnak diplerinin ekstradan yumuşatılması sağlanır. Yumuşayan tırnak etleri bakım yapmaya hazır haldedir. Eğer doğal tırnak eti bakımı istiyorsanız evde kendiniz bu işi yapmalısınız. Bunun için de tırnak etlerini yumuşadıktan sonra kesmek yerine geri doğru iterek yapabilirisiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için tırnak dibine özel kalemler kozmetik reyonlarında satılmaktadır. Eğer bakım salonlarında bakım yaptırıyorsanız bu salonlarda tırnak eti bakımı için bulunan özel makaslarla tırnak etlerinizin kesimi esnasında etlerin fazla derinden kesilmemesi için özenli davranmalısınız. Fazla derinden kesilen tırnak eti kanamalara neden olacağı için hastalıklara daha açık hale gelebilirsiniz.

Bakım işini tırnak etini geri itmeyle veya kesimle sonlandırmak doğru değildir. Bir müddet daha tırnak dibini yumuşak tutacak bir krem ve tırnak dibine özel antibiyotik etkiye sahip kremlerle bakımı sonlandırmak yapılacak en doğru işlemdir. Tırnak eti için gerekli bakımlar yapıldıktan sonra hiç beklemeden tırnak üzerinde işlem yapılabilir. Tırnak törpülenebilir ve oje sürülebilir. Ancak unutulmamalıdır ki sağlıklı tırnaklara ancak sağlıklı tırnak dipleri sayesinde sahip olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*