Tırnak Batmasına Çözüm Yöntemleri

Tırnak batması, büyüyen tırnağın tek bir tarafından ya da her iki tarafından deriye batması olarak adlandırılır. Ortaya çıkan batmalar sonucunda genel olarak iltihap meydana gelir ve oldukça şiddetli bir şekilde ağrı hissedilir. Tırnak batmasına çözüm olarak çeşitli uygulamalardan bahsetmek mümkündür. Şimdi tedavi yöntemlerine daha yakından bakalım.

Tırnak batmasına çözüm yöntemleri nelerdir?

Günümüzde kadın erkek pek çok kişide görülen tırnak batması büyüyen tırnakların deriye batarak ağrı ve iltihap meydana getirmesine neden olur. Ancak ortaya çıkan batmalara çeşitli tedavi uygulamaları ile çözüm getirilebilir. Tırnak batmasına çözüm olarak görülen uygulamalar aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

Doğal yağlar ile tırnak batması tedavisi

Tırnak batmasının ortaya çıkması ile bölgede bulunan deride sertleşme görülür. Bunun ardından ise tırnağın çıkması zor bir duruma gelir. Bazı doğal yağlar sayesinde derinin yumuşatılması mümkündür. Bunun için doğal yağlardan biriyle tırnak etine masaj yapmak etkili olacaktır. Tırnak batmasına iyi gelen doğal yağlar arasında ilk olarak çay ağacı karşımıza çıkar. Sürülmesinin ardından iki saat sonra tırnak etinde yumuşama meydana getirir. Ancak çay ağacı yağı bulamıyorsanız, tırnak batmasına çözüm olarak zeytinyağını ya da bebek yağı da kullanabilirsiniz.

Tırnak batması için tuzlu su

Batmanın olduğu bölgeye tuzlu su uygulaması yapılarak batma nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı gidermek mümkündür. Bunun yanında tuzlu su batma olan bölgenin enfeksiyon kapmasını engeller. Tuzlu su uygulaması için ılığın biraz daha üstündeki sıcak su içerisine 2 çay kaşığı tuz atılır ve tırnak batması olan bölge 30 dakika kadar bu suda bekletilir. Gün içerisinde 2 kez bu uygulamayı yapmak mümkündür.

Enfeksiyon önleyici kremler

Enfeksiyon önleyici kremler de tırnak batması için etkili çözümler arasında yer alır. Doktora danıştıktan sonra bir eczaneden enfeksiyon önceleyici kremler ile tırnak batmasına müdahale edilebilir. Bu kremler bölgede hem ağrının azalmasına hem de olası bir enfeksiyon durumunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Tırnak batması için törpü kullanımı

Her tırnak kesme işleminden sonra batma problemleri yaşamamak için tırnaklar törpülenmelidir. Ayrıca tırnakları yuvarlar bir şekilde törpülemek, keskin ve sert bir yapıda bırakmamak batmayı önlemeye yardımcı olur.

Tırnak batmasına pamuk uygulaması

Eğer tırnaklarınızda batma meydana geliyorsa tırnak eti ve tırnaklarınız arasına pamuk koyabilirsiniz. Pamuk ile batmaları biraz olsun önlemek mümkündür. Öncelikle 2. olarak anlattığımız tuzlu su uygulamasını yapın ve ardından yumuşama meydana gelen ayaklarınıza pamuk koyun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!