Tırnak Batması Tedavileri

 Tırnak Batması Tedavileri

Tırnak batması zaman içerisinde oluşan, tırnağın hem sağına hem soluna büyüyebildiği gibi bazen tek bir yöne doğru büyümesi ile de etkilerini gösterebilen bir rahatsızlıktır. Yaşam kalitesini düşüren küçük gibi görünebilen ama ciddi acı yapabilen hatta enfeksiyon kapabilen bir durumdur.

Peki ama tırnak batması neden olur? Nasıl tedavi edilmesi gerekir? Tırnak batması kimlerde görülür ve nasıl geçer? Sorularının ayrı ayrı cevaplarını arayacağız. Üstelik soğan tedavisi gibi son derece kolay tedavi yöntemleri ile tırnak batmasının üstesinden gelinebilir mi sorusunu da masaya yatıracağız.

Tırnak Batmasına Tedavi

Tedavi konusuna bakmadan önce nasıl ortaya çıktığına göz atmak gerekir. Öncelikle şu soruların cevapların bulmak gerekir.

  • Adım attığınızda yâda dokunduğunuzda ağrıyor mu?
  • Tırnağın etrafının rengi daha kırmızı yâda mor mu?
  • İltihap var mı?
  • Tırnağın yanındaki ete dokunduğunuz zaman kaldırabiliyor musunuz yâda canınız yanıyor mu?

Bu soruların birden fazlasına “evet” cevabını verdiyseniz sizin de bu sıkıntı ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Tabi ki görmezden gelebilirsiniz ama bu sadece ilerleyen zamanlarda canınızın birkaç misli daha fazla yanması ile sonuçlanacak bir durumdur.

Tırnak Batmasına Sebepleri Nelerdir

Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında ihmal ilk sırada yer alır. Yabancı kaynaklarda yaptığımız araştırmalar göstermiştir ki yapılan araştırmalar sonucunda aşırı tırnak uzatmak ve yanlış tırnak kesme alışkanlığının yerleşmesinin tırnak batmasının en büyük sebebi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bunun dışında tırnağı cilde doğru uzatmaya teşvik etmek, yanlış ve dar ayakkabı kullanmak, cilt rahatsızlıkları ve aşırı terlemenin de tırnak batmasına neden olabildiği bilinmektedir.

Her ne kadar kaynaklarda çok fazla altı çizilmese de tırnak batmasının genetik olarak ortaya çıkabileceği de unutulmamalıdır. Ailenizde tırnak batması olan biri varsa muhtemelen aynı durumla sizde karşılaşabilirsiniz.

Yaralanma ve mantar enfeksiyonlarının da tırnak batmasının ciddi nedenleri arasında gösterilebileceği unutulmamalıdır.

Tırnak Batması Çözümleri

Birazdan bitkisel olarak tırnak batmasını rahatlatan önerilere yer vereceğiz. Öncelikle nasıl ilerlediğine de göz atabiliriz. Tırnak batmasında:

  • Şişme, hafif renk değişimi ve bastırıldığında veya yürürken ağrı ilk evreyi oluşturur.
  • Daha sonra vücut o bölgede yer alan batma ile mücadele içerisine girer ki burada bir enfeksiyon oluşmaya başlar.
  • Yine müdahale edilmemesi durumunda ağrı şiddetlenecek ve sarı renkli irinle beraber tırnağın iltihabının iyice ilerlediği anlaşılacaktır.

Tırnak batması çözümleri için öncelikle yukarda yer alan sebeplerin oluşmamasını sağlamanız gerekmektedir. Tırnak batması için ayağın temiz tutulması, düzenli olarak yıkanması ve ılık suda bekletilmesi bir önlem olabilir.

Tırnak Batmasına Nasıl Geçer

Tırnak batmasının geçmesi için ortaya çıktığı andan itibaren bir doktora gitmeniz şarttır. Yine de enfeksiyona iyi gelen bir takım bitkisel yardımcılardan destek alarak etkilerini azaltmanız mümkün olmaktadır.

Kekik

İltihapla mücadelede kekik bitkisinin haklı bir ünü vardır. Tırnak batması başladığı zaman kekik çayı hazırlayabilir ve kekik çayını soğuttuktan sonra tırnak batması olan parmağınızı içerisinde bekletebilirsiniz. İltihabın azalmasına destek olacaktır.

Limon Tuz ve Sarımsak

Limon, tuz ve sarımsak aynı kekikte olduğu gibi iltihaba karşı etkili gıdalardır. Bir miktar suyu içerinse limon suyu sıkıp tuz ilave ederek ayağınızı içerisinde bekletebilirsiniz. Sonra ayağınızı çıkardıktan sonra iltihaplı bölgeye bir miktar sarımsak sürebilirsiniz. Bunlarda iltihabın dağılmasına yardımcı olacaktır.

Tırnak batmasının önüne geçmek için ayakkabılarınıza dikkat etmeli ve ayaklarınızı düzenli olarak yıkamalısınız. Bunun dışında ayağınızı yumuşak tutmak için ara ara ılık suda bekletebilirsiniz. Doktora gittiğiniz zaman bir takım kremler yazılacaktır.

Tırnak Batmasına Soğan Tedavisi

Aynı limon, kekik, tuz ve sarımsakta olduğu gibi soğanda iltihapla mücadelede kullanılabilecek bir yardımcıdır. Uygulaması kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber genellikle soğan haşlanır. Daha sonra ılımasına zaman verilmeksizin blendera alınarak püre haline getirilmesi sağlanır. Bazı durumlarda soğanı direkt bıçakla kıyabilir yada ezebilirsiniz. Daha sonra temiz bir bez üzerine yayılarak iltihaplı bölgenin üzeri kapatılır.

Tırnak Batmasına Krem              

Doktora gittikten sonra eğer bir tırnak kesimi gibi bir müdahale yapılmışsa o zaman tırnak batmasının önüne geçmek ve iltihabın kurumasını sağlamak amacıyla bir takım antiseptik kremler verilmektedir. Bu kremlerin doktor tavsiyesi olmadan kullanılması doğru değildir.

Tırnak Batmasına Hangi Bölüm Bakar

Tırnak batması şikayetiniz olması durumunda bir dahiliye uzmanına gidebilirsiniz. Durumun şiddetine göre dahiliye uzmanınız sizi bir dermatoloji uzmanına yada uygun gördüğü durumla ilgilenebilecek diğer alanlara yönlendirebilir. Çoğunlukla tırnak batması şikayeti yaşayan kişiler dermatoloji uzmanı tarafından tedavi edilirler.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın