Tırnak Batması Nedir?

Hayatımız boyunca ne kadar mutlu olduğumuz ne kadar sağlıklı olduğumuzla doğru orantılıdır. Vücudumuzda ortaya çıkabilecek en ufak bir sağlık sorunu dahi huzurumuzun kaçmasına neden olabilir. Bu nedenle sağlık konusunda her alanda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle kadınlarda görülen hastalıklardan olan tırnak batması sorununu bu yazımızda incelemeye alarak tırnak batması nedir? sorusuna yanıt bulmaya çalıştık.

Tırnak batması nasıl önlenir?

Tırnak batması problemi;

  • Ayaklarda görülen bir rahatsızlıktır.
  • Daha çok ayak başparmağında görülmektedir.
  • Genetik başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı tırnağın ete baskı yapması sonucu ortaya çıkan bir sorundur.
  • Bayanlarda ve fazla kilolu kişilerde daha sık görülür.

Tırnak batması farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. En çok görülme nedeni ise ayakların uzun süre ayakkabıda kalması ve gün içinde ayakta fazla kalınmasıdır. Tercih edilen ayakkabılar da tırnak batması nedenleri arasında yer alabilir. Özellikle taraklı ayaklarda tercih edilen ucu sivri ayakkabılar tırnak batmasını tetikleyen unsurlardandır. Sivri burunlu ayakkabılar bu hastalığın bayanlarda daha çok görülmesine neden olmaktadır. Ayaklarda oluşan mantarlar da bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan diğer unsurlar arasında yer almaktadır.

Tırnak batmasının önlenmesi için ayakta uzun süre kalmamaya özen gösterilmelidir. Eğer bu mümkün değilse rahat ve nefes alan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabının hava alan modellerinin tercih edilmesi özellikle uzun süre ayakkabıda kalan ayaklar için mantar oluşmaması açısından önemlidir. Çünkü hava alan ortamlarda mantarlın üremesi daha zor olmaktadır. Mümkün olduğunca ayaklar kuru tutulmalıdır.

Tırnak batması tedavisi yalnızca cerrahi müdahaleyle mümkün olmaktadır. Lokal anestezi yapılarak uygulanan tedavi sonrası kişi sağlığına kavuşabilmektedir. Ancak bu hastalığın tekrar nüksetmesi muhtemeldir. Bu nedenle daha önce tırnak batması sorunu yaşayan kişilerin yukarıda belirtilen önlemlere riayet etmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası ayak bakımına ayrı önem gösterilerek düzenli pedikür yapılması hastalığın tekrar ortaya çıkmasına engel olabilir.

Tırnak batması problemine kişinin kendinin müdahalede bulunmaması önerilmektedir. Çünkü yapılacak yanlış bir işlem hastalıklı bölgedeki mikroorganizmaların vücuda yayılarak hastalığın sınırlarını genişletebilmektedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*