Testis Tümörü Nedir?

Testis tümörü nedir ve testis tümörü sorularına değiniyoruz.

Bugün sizlere testis tümörü nedir? testis tümörü belirtileri nelerdir? testis tümörü neden olur? gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım. Bu tümör genellikle 20 ile 40 ’lı yaşlar arasındaki erkeklerde görülen ürolojik bir tümördür. Genellikle testislerden birinde görülmektedir. Testis tümörü nedir sorusuna bir cevap verdiğimize göre, değinmek istediğim diğer bir konu olan testis tümörü belirtileri konusuna geçebiliriz.

Testis Tümörü Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtiler genellikle ağrısızdır, bu nedenle hastaların bir çoğu tedaviye 6-7 ay gibi bir gecikmeyle başlarlar haliyle buda tedaviyi zora sokmaktadır. Testis tümörü belirtileri başka rahatsızlarda da görülmekle birlikte bazı belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür.
• Testislerden birinde veya her ikisinde elle dokunulduğunda fark edilebilecek küçük bir kitlenin oluşması.
• Nadiren de olsa kasıklarda veya bel bölgesinde ağrılar bu ağrılar genellikle 2 haftadan fazla devam eden ağrılardır.
• Testisin üzerindeki torbada sıvı birikmesi- şişkinlik
• Çok nadiren olsa da erkeğin göğüslerinde büyüme olmasıdır bu büyüme hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Testis Tümörünün Nedeni Nedir?

Testis tümörünün nedeni tam olarak bilinmemektedir; fakat en fazla kimlerde, hangi
Yaşlarda ve nerelerde görüldüğüne dair veriler mevcuttur.
• Testis tümörü en fala, sperm üretimi başladıktan sonra görülmektedir yani genel olarak 15 yaşından sonraki erkekler risk altındadır.
• Testisleri doğuştan torbaya inmemiş olanlarda daha fazla rastlanmakta. Testislerin ameliyatla torbaya indirilmiş olması bu riski ortadan kaldırmamaktadır.
• Testisleri normalden küçük ve düzensiz olanlarda.
• Ailesinde testis tümörü bulunanlarda daha fazla rastlanmaktadır buda bize hastalığın genetik bir yatkınlığı olduğunu bildirmekte.
Görüldüğü üzere hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir; fakat hastalığın kimlerde daha
fazla görüldüğü bilinmektedir.

Testis Tümörünün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere kanserle etkili bir mücadele için hastalığın erken teşhisi önemlidir. Hastalık teşhisi konulduktan sonra yapılacaklar doktorunuza kalmıştır. Hastalığın tedavi şekli; hastanın yaşına, hastalığın ilerleme durumuna ve hastanın sağlık durumuna göre değişmektedir bu aşamada en uygun tedaviye doktorunuz karar verecektir. Bu tümörün tedavisi ilerleyen teknikler sayesinde artık oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Hastalığın tedavisinde genel olarak bilinen dört yöntem vardır.
• Tümörün ortadan kaldırılması mümkün değilse testisin veya testislerin ameliyatla alınması gerekir. Bazı durumlarda sadece testislerin alınması yeterli olmayıp hastanın kasık bölgesi lenf düğümleri de alınmaktadır çünkü bazı durumlarda tümörün bu dokulara da yayılmış olması muhtemeldir.
• İlaç tedavisi yöntemi vardır. Günümüzde gelişen ilaç teknolojisi sayesinde tümörlerin tedavisinde ilaçlar oldukça başarılı sonuçlar vermektedir; fakat uygun ilaç tedavisi için oldukça kapsamlı kültür incelemesi yapılmalıdır.
• İlaçla destekli ışın(radyasyon) tedavisi yapılabilmektedir; fakat bu tedavide kemik iliğine zarar verme gibi bir takım riskler vardır.
• Son olarak ise hala araştırma ve geliştirme aşamasında olan kemik iliği nakli tedavisi mevcuttur.

Tedavi Olduktan Sonra Bizi Neler Bekliyor?

Yapılan tedavinin içeriğine göre her tedavide olduğu gibi tümör tedavisi sonucunda da bir
Takım sorunlar olması muhtemeldir. Cerrahi müdahale ile lenf bezlerinin alınması nedeniyle testislerde sperm üretimi yapılamayabilir, bu durum bazı ilaçlarla tedavi edilebilir. Testislerden biri veya her ikisi alınmış ise torbalar içerisine yapay olarak testis görünümlü protezler konur. Testislerin her ikisi de alınmamış ise diğer testiste sperm üretimi devam edeceği için çocuk sahibi olmakta sorun yaşanmaz fakat yapılan tedavilerin yan etkisi olarak bazı durumlarda sperm üretimi azalmakta veya tamamen durmaktadır bu nedenle tedaviden önce çocuk sahibi olmayı düşünenler için gerekli tedbirle alınmalıdır.

Not: daha önce de belirtmiştik “testis tümörünün erken teşhisi çok önemlidir” diye. Bu nedenle kendi kendimize “testis muayenesinin” nasıl yapılacağını bilmemizde fayda var.

Evde ayna karşısına geçip testislerinize bakın;

  • biri ile diğeri arasında ciddi boyut farkı var mı?
  • Testisleri fazlaca sıkmadan parmaklarınızın arasında döndürün; elinize bir yumru geliyor mu?
  • Testislerinizde uzun zamandır bir ağrı var mı?
  • Testis torbasında sıvı birikmesi var mı?

Eğer yukarıda belirtilen belirtiler varsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurun.

Umarım testis tümörü nedir ve testis tümörü belirtileri sorularına bir cevap bulabilmişsinizdir. İçeriğimizi beğendiyseniz bir çok hastalığa değindiğimiz sağlık kategorisine girip diğer hastalıklar hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*