Tesettür Giyim Modelleri

 Tesettür Giyim Modelleri

Tesettür giyiminde ön plana çıkan modelleri bulabileceğiniz bu yazımızda tüm zamanlara hitap edecek genel tasarımlar bir araya getirerek sizlere sunulmaktadır. Ülkemizdeki folklor ile şekillenen tesettür kıyafetleri modern zamanda batı tarzından da etkilenerek son yüzyılda büyük gelişim göstermiş ve günümüzdeki halini almıştır. Osmanlı kültüründen kalan giyim alışkanlığı günümüzde tamamen etkisin yitirirken yöresel giyim tarzları kültür etkinliklerinde sergilenmeye başlanmış ve günlük kullanımda neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır. Şehir hayatı insanları daima iyi giyinmeye ve görsel açıdan daha iyi olmaya teşvik ederken bu durum tesettürlü bayanların giyimlerine de yansımıştır. Tesettür giyim modelleri 2014 yılında ufak tefek bazı değişikleri yaşamakla birlikte gelişimine ve değişimine devam etmektedir. Bu yılın elbise tasarımlarında kendine yer bulan unsurların tesettürlü modellerde de kullanıldığı görülmektedir.

Tesettür giyim modelleri hangi tasarımlarla ön plana çıkmaktadır?

Abiye modelleri tesettür giyiminin olmazsa olmazlarıdır. Çünkü tesettür modası daha çok tek parça elbiselerden oluşmaktadır. Son yıllarda her ne kadar kapalı bayanlar alt ve üst kıyafetleri ayrı seçerek giyinmeyi tercih etseler de ünlü tesettür giyimin markaları da dini içtihatlar da kadının giyimi konusunda tek parçalı giyimi ön görmektedir. Bu nedenle tesettür giyim modelleri abiye gibi kıyafetlerin ön plana çıktığı modellerden oluşmaktadır.

Tesettür giyiminde ünlü markların bu sene için oluşturduğu modeller kapalı bayanların giyimini büyük ölçüde etkilemektedir. Özellikle yukarda da belirttiğimiz gibi tek parça abiye tasarımları kapalı giyiminde öne çıkan modellerdir. Bunun yanında çok şık pardösüler hem yazlık hem de kışlık olarak tasarlanırken doğru ayakkabı, çanta ve başörtü tercihleri ile çok iyi görünümlü kombinler oluşturulmaktadır.

Kapalı giyiminde alt üst ayrı olarak tercih edilen giyim şeklinde etekler genel olarak bel hizasından yukarda başlar. Çok uzun tasarlanan etek modellerinin üstüne genellikle gömlek tercih edilir. İki parçadan oluşan giyim şeklinde eteklerde mutlaka bel kuşağı veya kemer kullanılmaktadır. Bel kuşağı veya kemer tek parça olarak tasarlanan modellerde de kullanıldığı görülmektedir. Bazı tesettür giyim modelleri spor olarak tasarlanabilmektedir. Bu rahatlığı sağlamak için rahat ve hafif kumaşlar elbise dikiminde kullanılmaktadır. Spor giyimi tesettür giyiminde daha çok yaz aylarında tercih edilir.

Aslına bakılırsa tesettür giyimi oldukça ağı bir giyim şeklidir. Tesettürlü olmayan kadınlar kimi zaman bir Jean ve tişörtle giyinip rahatlıkla sokağa çıkabilirken tesettürlü bir bayanın salaş bir giyim şekliyle sokağa çıkması mümkün değildir. Tesettür giyiminde başörtü, çanta ve ayakkabı gibi aksesuarların tamamının seçilen elbiseyi destekleyici ve tamamlayıcı bir özelliği olması beklenir. Bu nedenle tesettürlü bir bayanın gardırobunda geniş bir kıyafet seçeneği olması gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar
  • seher nurlu dedi ki:

    tesettür deyince son zamanda çıkanlar la beraber bir çok yeni marka çıktı. hepside birbirinden harika tasarımlar yapıyor. yeni şeyler görüyoruz her yerde süper oldu bizim için 🙂

Bir Yorum Yapın