Tek Yumurta İkizi İle Çift Yumurta İkizi Arasındaki Farklar Nelerdir

Birisi “benim ikizim var” dediği anda aklımıza hemen “tek yumurta mı yoksa çift yumurta mı?” sorusu gelmektedir. Birbirinin görünüş olarak çoğunlukla kopyası olan bu ikizlerin arasında ki farklar neler olabilir?

Öncelikle arasındaki farkları basit olarak açıklayalım: Çift yumurta ikizi olabilmesi için iki yumurtanın babadan gelen iki spermle döllenmesi gerekmektedir. Aslına bakılırsa en temel fark burada ortaya çıkıyor. Sonrasında ise zaman içerisinde fiziksel anlamda farklılıklar kendini göstermeye başlıyor.

Siz ikizlerle çok zaman geçirdiğiniz zaman onların bazı davranışlarından ayırabiliyorsunuz. Yalnız genel olarak tek mi yoksa çift yumurta ikizi olup olmadıklarını anlamak için biraz daha bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Tek Yumurta İkizi İle Çift Yumurta İkizi Nasıl Ayrıt Edilebilir

Tek yumurta ikizlerinin her zaman için cinsiyetleri aynıdır. Çift yumurta ikizlerinde ise böyle bir şart yoktur. Cinsiyet aynı olabileceği gibi farklı da olabilmektedir.

Çift yumurta ikizlerinin birbirleri ile benzerlikleri yoktur. Yani birisi size ikizim diye tanıştırsa bile pek benzerlik göremeyebilirsiniz. Tek yumurta ikizleri ise tam olarak birbirinin aynısıdır.

Bir diğer farklılıksa tek yumurta ikizlerinde genotip ve fenotiplerin birebir aynı olmasıdır. Bunun ötesinde çift yumurta ikizlerinde 2 zigotun meydana geldiği bilinmektedir.

Genetik anlamda bir diğer fark ise; tek yumurta ikizlerinin genetik yapılarının birebir aynı olmasıdır. Oysa ki çift yumurta ikizleri için böyle bir durum söz konusu değildir.

Hem tek yumurta ikizlerinde hem de çift yumurta ikizlerinde iki farklı göbek bağı bulunmaktadır.

Peki Ama Tek Yumurta İkizleri Neden Bu kadar Birbirine Benzer

Çift yumurta ikizlerinin aksine bu kadar büyük bir benzerlik olmasının en temel nedeni döllenmiş olan yumurtanın kendiliğinden ikiye bölünerek çoğalmasıdır. Bir nevi aynı tohumdan ortaya çıkmış iki farklı ağaç gibi düşünebilirsiniz.

Tek Yumurta İkizleri Nasıl Ayırt Edilebilir

Bu ikizler arasında ki farkların tespit edilmesi için onları daha iyi tanımak şarttır. Huyları – sevdikleri şeyler ve korkuları tabi ki farklılıklar gösterecektir. Tek yumurta ikizleri ile yeterince yakın olursanız mimiklerinden bile onlar arasındaki farkları net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Merak ettiğiniz sorular varsa sadece bir tık uzağınızda yer alıyoruz. Herkese mutlu günler dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*