Tavada Pratik Patates Böreği Tarifi ve Yapımı

Türk kültürünün olmazsa olmazlarından biri de misafiri en iyi şekilde ağırlamaktır. Peki misafire bir şeyler ikram etmeden bunu sağlamak pek mümkün müdür? Elbette bunun cevabı hayır olacak! Bütün mutfak hünerlerimizi sergilemeye çalıştığımız misafir ağırlama anlarında eğer misafirin geleceğini önceden biliyorsak işimiz daha kolay oluyor. Ancak; aniden gelen misafirleriniz için bir şeyler hazırlamak seçenek bulma açısından hiçte kolay olmuyor. Bu tarz misafirlik durumlarında hazırlanabilecek hamur yoğurmakla uğraşmadan kolay bir börek tarifi olan tavada pratik patates böreği tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ayrıca, bu börek tarifi ile kahvaltı sofralarınızı da süsleyebilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler

  • 5 adet hazır yufka
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 4 adet orta boy patates
  • 1 tutam maydanoz
  • 1 orta boy soğan
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam pul biber
  • 1 tutam karabiber

Tavada Pratik Patates Böreği Hazırlanışı

Patatesler orta boy bir tencereye alınır ve haşlanır. Pişen patateslerin kabukları soyulur, bir kaba alınır ve çatal yardımı ile ezilir. Soğan ince ince doğranır ve ezilen patateslere karıştırılarak soğumaya bırakılır. Geniş bir kaseye süt ve sıvı yağ konulur ve karıştırılır. Geniş ve derin bir tavaya bir adet yufka serilir. Yufkanın dışarı sarkan kısımları kesilmez veya katlanmaz. Yağ ve süt karışımından bir kaşık yardımı ile yufka ıslatılır. Bir adet daha yufka alınır ve tavanın genişliği kadar parçalara ayrılır ve tavanın tabanına serilir. Tekrar yağ ve süt karışımından serpiştirilir.

Soğuyan patateslerin içerisine pul biber, karabiber ve tuz eklenir. Tavaya serilmiş olan yufkaların üzerine karışım eşit bir şekilde dağıtılır. Yine bir kat daha yufka serilip, yağ ve süt karışımından ve patateslerden eklenir. Bu işlem yufkalar bitene kadar devam eder. En son yufka da serildiğinde dışarı sarkan ilk yufkanın kenarları süt ve yağ karışımı ile ıslatılarak tamamen kapanması sağlanır.

Kısık ateşe tava konulur, ağzı kapatılır ve ağır ağır pişirilir. Yaklaşık 20-25 dakika sonra tavanın kapağı ile ters düz edilerek diğer tarafının da pişmesi sağlanır. Diğer tarafta 20-25 dakika kadar pişirilerek biraz soğumaya bırakılır. Soğuyan tavada pratik patates böreği uygun tabaklara alınarak servis edilir.

Kaynak:

Link

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!