Süet Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı özellikle bayanların en sevdikleri parçadır. Topuklu, deri , süet ve sandalet gibi pek çok çeşidi bulunan ayakkabıların rahatlığı kadar estetikliği de bayanlar arasında dikkat edilen bir diğer noktadır.  Aldığınız ayakkabı ne kadar güzel ya da kaliteli olursa olsun bakımsız ve kirli ise şıklığınıza gölge düşürecektir. Özellikle kış aylarında fazlasıyla kullanılan bir ayakkabı türü olan süet ayakkabılar, şıklığı ile göz doldurmasına rağmen temizliği ile göz korkutmaktadır. Deri veya suni deri ayakkabılar gibi bez yardımıyla kolayca silinmiyor olması bu ayakkabıları kullanırken tereddüde düşülmesine sebep olmaktadır. Sizin de mutlaka süet bir ayakkabıyı beğenip de temizliği zor diyerek almaktan vazgeçtiğiniz olmuştur. Halbuki, yağmurdan ıslanmış, çamur bulaşmış ya da tozlanmış süet ayakkabıları temizlemek düşünüldüğü kadar zor değildir. Süet ayakkabı nasıl temizlenir yazımızda anlattığımız yöntemleri evde kolayca uygulayabilirsiniz.

Süet ayakkabı temizleme yöntemleri:

Süet ayakkabıyı temizlerken öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken şey, ayakkabının ıslak olmamasıdır. Eğer yağmurda veya sulu bir ortamda giyilmesinden dolayı ıslanan süet ayakkabıda leke kalması istenmiyor ise ya güneş görmeyen kuru bir yerde bekletilmeli ya da içerisine gazete kâğıdı veya kâğıt havlu sıkıştırarak ayakkabının oda sıcaklığında kuruması sağlanmalıdır.

Süet ayakkabının tamamen kuruması sağlandıktan sonra ilk olarak kurumuş olan kirleri ayakkabıdan arındırmak için süet fırçası kullanılarak ayakkabı yavaşça fırçalanmalıdır. Ayakkabının görünümünü bozmamak için fırçalama işlemi her zaman tek yöne doğru olmalıdır. Fırçalama işlemi tamamlandıktan sonra eğer ayakkabı üzerinde hala leke mevcut ise süet silgisi kullanılarak lekeler silinmeli ve en son koruyucu sprey kullanılarak ayakkabının temizliği sonlandırılmalıdır. Süet silgisi ve süet koruma spreyini ayakkabı mağazalarından ya da alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Süet ayakkabının derisinde meydana gelecek yıpranmalardan ve sık kullanımdan dolayı dönem dönem döküntüler ve  yüzeyinde yapışmalar meydana gelmektedir. Bu deformasyona çözüm olmak ve ayakkabı yüzeyinde tüyleri kabartıp ayakkabıyı eski görünümüne geri döndürmek için kaynar su dolu geniş bir kabın içne doğru tutlmalı ve bu sayede buhara bırakılmalıdır. Bu su buharı ayakkabının nemlenmesine sebep olacak ve bu sayede yıpranmış, eski görüntüsü giderilmiş olacaktır. Bu işlemin hemen  ardından dikkat edilerek kurutulan ayakkabı süet fırçası kullanılarak  fırçalandıktan ve koruyucu sprey sıkıldıktan sonra eskisinden daha güzel bir görüntüye kavuşacaktır.

Süet ayakkabı temizlenmesinde dikkat edilmesi gereken durumlar:

Süet ayakkabı ıslakken asla temizleme işlemi yapılmamalıdır. Ayakkabı üzerindeki fazla sıvı  havlu yapıdaki bir bez yardımı ile alınıp ayakkabı nemli hale getirildikten sonra ayakkabı kurutulmaya bırakılmalıdır.

Ayakkabının kurutulması için bırakılan ortam güneş ışığı almayan bir yer olmalı, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmamasına özen gösterilmelidir. Mümkünse kurutma işlemi oda sıcaklığında yapılmalıdır.

Kurutma işleminin ayakkabının dokusunu bozmaması için, ayakkabının içine kâğıt havlu, gazete veya bez konulmalı, bu sayede ayakkabının şekli deforme olmadan kuruması sağlanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!