Su İçmenin Zayıflamaya Olan Etkisi

Geçmiş yıllarda özellikle kadınların dikkat ettiği dış görünümlerine verdikleri özen, fit bir görüntüye sahip olma arzusu günümüzde erkeklerde de ön plana çıkmaya başlamıştır. Aslında insanoğlunun dış görünümüne verdiği özenin günümüz kadar aktif bir şekilde olmasa da ilk insandan itibaren var olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Özellikle yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde vücut hatlarını daha çok ortaya koyan kıyafetlerin tercih edileceği göz önüne alındığında insanların fazla kilolarından kurtulma isteği ve bunun için yaptıkları çalışmalar daha anlaşılır bir hal almaktadır.

Günümüzde özellikle dijital ortamın yaygınlaşmasına bağlı olarak insanların ilgisini çeken konularda gerekli gereksiz birçok paylaşım yapılmaktadır. İnsanların ilgisini çeken konulara odaklanıldığı internet ortamında kilo verme temasının yer aldığı yazılar da fazlasıyla yer almaktadır. Fakat bahsettiğimiz gibi dijital ortamın uçsuz bucaksız bir alana sahip olması kontrol mekanizmasının çalışmasını engellediği gibi insan sağlığını etkileyen konularda olumsuz sonuçların doğmasına dahi neden olabilmektedir. Özellikle kilo verme gibi sağlıkla ilgili konularda uzman kontrolünde teşhisler konularak kişiye özel üretilebilecek yöntemler tercih edilmelidir. Bunların bilincinde olunduğunu varsayarak günlük yaşantımızda olmazsa olmazlar arasında yer alan suyun özellikle fazla kiloya sahip olan bireylerin fazla kilolarından kurtulma konusundaki etkisinden bahsedebiliriz.

 

Zayıflamak isteyen bir kişinin öncelikle kalori hesaplamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Kalori hesaplamasında da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vücuda alınan kalorinin gün içerisinde nasıl alındığıdır. Alınan kalorinin içeriğinde sudan gelen miktarın da önemi büyüktür. Uzmanların sürekli gün içerisinde unutmadan bol miktarda su içmenin vücut için farklı yararları olduğunu söyledikleri bilinmektedir. Su vücuda sağladığı yararlar neticesinde kilo kontrolünde aktif bir şekilde rol almaktadır. Su içeriği nedeniyle vücuttaki sıcaklığın dengelenmesinde, terlemeyi tetiklemesiyle vücutta istenmeyen atık maddelerin atılımını sağlamaktadır. Tüm bunların haricinde özellikle yaz aylarının başladığı günümüzde en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de vücudumuz için bu kadar önemli olan su tüketiminin zayıflama etkisi olup olmadığıdır. Her ne kadar başta hayalleri yıkacak bir giriş yapacak olsak da yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Su içmenin zayıflamaya direkt olarak etkisi bulunmasa da zayıflama konusunda yardımcı rol aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Su uzmanlar tarafından kişiye özel olarak hazırlanan ve genellikle insanların uymakta zorlandığı diyet listelerine kişinin daha rahat uyum sağlamasına olanak sağlamaktadır. Su sıfır kaloriye sahip olması ve kişinin iştahını azaltıcı, tok hissetmesini sağlayan etkisi olmasından ötürü dolaylı da olsa zayıflamaya etkisi olan bir maddedir. Kişinin hem tok hissetmesini sağlaması hem de iştahını azaltması için yemeklerden hemen önce bir bardak su içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Fakat su metabolizmanın işleyişine bağlı olarak kısa süre içerisinde idrar ve terleme yöntemiyle vücuttan atılacağı için tokluk verme ve iştah azaltma özelliğinin devam edebilmesi adına 2 öğün arasında da mutlaka tüketilmesi tavsiye edilmektedir.  Örneğin; yemekten kısa süre sonra açlık hissi uyandığı durumlarda bir bardak su tüketilmesi vücudun kendisini biraz daha tok hissetmesine olanak tanıyacaktır. Su vücuda direkt olarak enerji veren bir madde olmamasına rağmen susuzluk vücudun enerjisinde azalmaya neden olacağı için kas yorgunluğu adı verilen durum da susuzlukla beraberinde gelmektedir. Kişinin enerjik olması ve kendisini halsiz hissetmemesi de kilo kontrolünde son derece önemli bir durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!