Stresi Azaltan 6 Bitki Çayı Tarifi (Stres Nasıl Azaltılır?)

stresi azaltan çaylar

Stres, günlük yaşamımızda karşılaştığımız fiziksel ve ruhsal baskılar sonucu ortaya çıkan baş edilmesi zor bir sorundur. Stresi azaltan çaylar bu konuda size yardımcı olabilir. Stresle mücadele etmek için ilaç kullanmayı tercih ettiğinizde, bir takım olumsuz yan etkilerin riskini de almış oluyorsunuz. Bu riskler arasında neler mi var? Yapılan çalışmalar, anti-anksiyete ilaçlarının ölüm riskini %36 artırdığını gösteriyor!  Bu nedenle giderek daha fazla insan daha güvenli ve daha doğal stres azaltma çözümleri arıyor. Biz de bu yazıda stresi azaltan 6 doğal çay tarifine yer verdik. Rahatlamaya ve sakinleşmeye ihtiyacınız varsa stres azaltan bitki çayları tam size göre!

Stresi Azaltan Bitki Çayları

 1. Nane Çayı

Stres azaltan bitki çayları listesinde ilk durağımız nane çayı. Bu aromatik çay, stresi azaltma konusunda harika çalışıyor. Nanenin içerisindeki mentol doğal bir kas gevşeticidir. Stresli veya endişeli olduğunuzda, tüm kaslarını gerilir ve huzursuz hissetme eğiliminde olursunuz. Nane çayı içmek, kaslarınızı gevşeyerek genel olarak sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Nane çayı, rahatlatıcı etkisi ve kafein içermemesi nedeniyle yatmadan önce içmek için harika bir çaydır. Yoğun bir günün ardından ihtiyacınız olan huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Uyarı: Nane çayı stresi azaltmaya yardımcı olabilir ancak düşük riskini artırabileceği için hamile kadınlar içmekten kaçınmalıdır.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

 • Nane çayı yapmak için hem kuru hem de taze nane yaprakları kullanabilirsiniz. Kuru nane yaprağı kullanıyorsanız, yaklaşık 240 ml kaynar su içine 1 çorba kaşığı nane ekleyin. 3-4 dakika boyunca demlenmesine izin verin.
 • Taze nane kullanıyorsanız, kaynar su içine ezilmiş yaprakları ekleyin ve 2 dakika kaynamaya bırakın. Daha sonra süzün ve için.
 1. Papatya Çayı

Papatya çayı, kaygı ve stresi azaltmasıyla ün salmış ve bu nedenle yüzyıllardır bir rahatlatıcı çay olarak kullanılmıştır. Ayrıca stres ve kaygının neden olduğu uykusuzluk sorunu için de bir numaralı doğal çözümdür. Nane çayı gibi kasları gevşetme ve sinir seviyesini azaltmada da büyük yararlar sağlar.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

 • Kuru papatya kullanıyorsanız, yaklaşık 240 ml kaynar suya 3-4 yemek kaşığı ekleyin. 5 dakika boyunca demlenmesine izin verin.
 • Taze papatya kullanıyorsanız, bir bardak sıcak suya papatya çiçeklerini ekleyin ve 3 dakika demlenmesine izin verin. Daha sonra süzün ve için.
 1. Limon Otu Çayı

Nane ailesine ait bir bitki olan limon otu, strese neden olan kortizol hormonu üretimini azaltır ve böylece vücudun rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda, ruh halinizi iyileştirmeye de yardımcı olur.

Limon Otu Çayı Nasıl Yapılır?

 • Bir bardak kaynar su içine, 1 yemek kaşığı kuru limon otu veya 2 yemek kaşığı taze limon otu ekleyin. 3-4 dakika demlenmesine izin verin. Daha sonra süzün ve için.
 1. Tutku Çiçeği Çayı

Tutku çiçeğinde, doğal anti-anksiyete etkilerine sahip chrysin adlı madde bulunur. Bu nedenle tutku çiçeği çayı, stres ve kaygı için bir başka etkili doğal çözümdür.

Her ne kadar güvenli ve diğer sakinleştiricilerle etkileşime girdiğinde olumsuz etki yaratmasa da, böyle bir ilaç kullanıyorsanız, tutku çiçeği çayını doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Ayrıca, 6 aydan küçük çocuklar, hamile ve emziren kadınlar bu çaydan uzak durmalıdır.

Tutku Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

 • Bir bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş tutku çiçeğini ekleyin. 10 dakika boyunca demlenmesine izin verin. Daha sonra süzün ve için.
 1. Yeşil Çay

Yeşil çaydaki polifenol, endişe ve stresle mücadeleye yardımcı olur. Yeşil çay her ne kadar çok fazla kafein içerse de, doğal uyarıcı olduğu için uykulu hissetmenize gerek kalmadan sizi yeterince sakinleştir.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

 • 1 bardak suya yarım yemek kaşığı yoz yeşil çay ekleyin. Yapraklar dibe çökene kadar kaynatın. Daha sonra süzün ve için.
 1. Gül Çayı

Gül çayı, birçok faydasına ilave olarak stres ve kaygıyı gidermeye de yardımcı olur. Gül çayının zihni hafifletme etkisi, onu gece yatmadan önce içmek için harika bir çay yapar. Sakinleştirici etkisi rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Gül Çayı Nasıl Yapılır?

Gül çayı yapmak için kurutulmuş ya da taze gül yaprağı kullanabilirsiniz.

 • Taze gül yaprağı kullanıyorsanız, kaynar suya eklemeden önce iyice yıkayın. Ocağı düşük ısıya alın ve yapraklar kararıncaya kadar kaynatın. Daha sonra 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Son olarak süzün ve için.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*